Sinüsoidal olmayan büyüklükleri içeren güç sistemlerinde güç kompanzasyonu
- Tez No: 67699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KOCATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Elektrik devrelerinde bulunan elemanlar lineer veya nonlineer karakterdedirler. Pratik bakımdan enerjinin sağlandığı kaynaklar ise genellikle sinusoidaldir. Harmonikler genel olarak nonlineer elemanların veya nonsinüsoidal kaynakların varolduğu elektrik devrelerinde meydana gelirler. Harmonik oluşumu sinusoidal dalganın bozulması olarak ifade edilebilir. Bozulan bu dalgalar fourier analizi yardımıyla, temel frekans ve temel frekans dışındaki diğer frekanslardaki dalga bileşenleri cinsinden ifade edilebilir. Bu analiz sonucunda fonksiyonları yazılamayan ifadelerin matematiksel olarak yazılması mümkün olur. Böylece harmoniklerin analizleri kolaylıkla yapılabilir. Harmonikler güç sistemlerinde ek kayıplar, gerilim düşümleri, rezonans olayları, güç faktörünün azalması vb. gibi olumsuz etkilere neden olurlar. Bu çalışmada, öncelikle harmonik üreten elemanlar tanıtıldıktan sonra, harmoniklerle ilgili tanımlar ve matematiksel ifadeler verilerek nonlineer devrelerde güç, güç faktörü gibi elektriksel büyüklükler incelenmiştir. Sayısal uygulama bölümünde, nonlineer devrelerden elde edilen grafiklerin Ek l'de verilen C dilinde yazılmış bilgisayar programı ile analizleri yapılarak gerekli optimum kapasite değerinin belirlenmesi ile ilgili örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The components of electrical circuits are either linear or nonlinear. The supplies from which energy is obtained are practically sinusoidal. In general, harmonics occur in electrical circuits where there are nonlinear elements or nonsinusoidal supplies. The harmonics can be stated distortion of sinusoidal waveform. These distorted wave forms can be expressed as a fundamental frequency except for fundamental frequency (harmonics frequency) sinusoidal components by using Fourier Analysis. Thanks to Fourier Analysis these wave forms may. be expressed mathematically by summation of sinus wave components of different frequency. Thus, the analysis of harmonic can easily be made. Harmonics cause some undesired effects on power systems such as additional losses, voltage-drops, resonance phenomena. In this study, first, the elements that produce harmonics have been explained. After giving mathematical expressions and definitions related to the harmonics, electrical expression in the nonlinear circuits such as power factor has been studied. In the numerical application section, graphics obtained form nonlinear circuit are analysed by using C program given Appendix 1 and examples are given to determine the necessary optimal capacity.