Wavelet dönüşümü ile ses sıkıştırma
  1. Tez No: 67698
  2. Yazar: ABDULLAH BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT PASTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Verilerin iletilmesi ve saklanmasında karşılaşılan sorunlar, sıkıştırma yöntemleri üzerinde yoğun çalışmalarda bulunmaya yol açmıştır. Veri iletimi (verinin özelliğine göre) günümüzde dahi istenilen hızlarda olamamaktadır. Veri saklama konusunda en büyük problem olan maliyeti aşağıya çekebilmek de ancak az yere daha çok verinin saklanması, yani sıkıştırma ile mümkündür. Tabi ki bu yapılırken kalite de önemli bir sınırlayıcı etkendir. Kalitede ise önemli olan sesin kullanım alanıdır. Bu tez çalışmasında ses işaretlerinin kullanım alanları ve bu alanlara uygun sıkıştırma yöntemleri ele alınmıştır. Bu tezde sıkıştırma yöntemlerinden biri olan 'Altband Kodalama' ve 'Wavelet Dönüşümü' incelenmiştir. Mekanik problemlerinden işaret işlemeye kadar çok geniş uygulama alanlarına sahip olan Wavelet Dönüşümlerinin işaret işlemeye yönelik özellikleri kullanılarak Altband Kodlama tekniği ile ilişkisi ortaya konmuştur. Daha sonra Altband Kodlama tekniği incelenerek ses sıkıştırma işlemi gerçekleştirilmiştir. Altband kodlama tekniğini şu şekilde açıklamak mümkündür. Orjinal ses işareti altbandlara filtreler yardımıyla ayrıştırılır. Bu altbandların birbirleriyle ilişkisiz olması için (örtüşmeden dolayı) filtre takımlarının uygun seçilmesine dikkat edilir. Daha sonra elde edilen altbandların enerjilerine göre bit ataması yapılarak, daha az bit sayısıyla daha çok ses bilgisinin saklanması veya iletilmesi sağlanır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The problems in storing and transmitting data made research in data compressing methods necessary. Even today, data transmitting and storing, depending on the type of data, is not fast and cheap enough. The only way to solve these problem is to find how we can put more information in less space. Only data compression can give us this opportunity. A limiting factor in data compression is quality and in sound compression the area of use of sound determines the quality. In this work, the areas of use of sound and proper sound compression methods are taken in consideration. By using the sound signal processing abilities of the Wavelet Transformation, which has a wide area of application from mechanics to signal processing, we predicted the relationship between Wavelet Transformation and Subband Coding, one of the compression methods. Subband Coding Technique can be explained as follows: The original signal is divided in subband by proper filters. To be sure that these subbands are independent the filter set must be chosen properly. Later, by assigning bit values to each subband, storing or transmitting sound information by less bits can be performed. V