Rus medyasının Avrupa göçmen krizine yönelik algısının metafor kuramı bağlamında söylem analizi
Discourse analysis of the perception of the european migrant crisis by the Russian media in the Context of Metaphor Theory
- Tez No: 677090
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu tez,“Avrupa Göçmen Krizinin”Rus medyasında nasıl tasvir edildiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, medyanın göçmenlere, Avrupa Birliği mensuplarına ve söylemdeki diğer kilit aktörlere yönelik yaklaşımının bir değerlendirmesini içermektedir. Çalışmanın odağında çağdaş Rusya bağlamında“öteki”olarak telakki edilen göçmenlerin konumunun incelenmesi yer almaktadır. Seçilen medya kuruluşlarının biri devlet diğeri devlet yanlısı olduğu göz önüne alındığında, analiz“resmi”olarak nitelendirilebilecek bir söylemi ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Böylece retorik devlet siyasetini ve ideolojisini yansıtmaktadır. Araştırma, belirli sosyal yapı türlerinin pratik ve somut sonuçlarını ortaya koyabilmek, ayrıca dil ve diğer sembolik sistemler aracılığıyla anlamın üretimini gösterebilmek amacındadır. Araştırmanın temel yöntemi olarak eleştirel söylem analizi kullanılmıştır. Ayrıca kavramsal metafor kuramı bu araştırmanın temel analiz aracı olmuştur. Sosyal temsil açısından metafor, algılanması zor olanı imgesel olarak temsil etmeyi mümkün kılar. Metafor yapısı çağrışımları, duyguları ve kültürel çerçeveyi aktardığından, bu onu psikolojik manipülasyon ve kontrol için mükemmel bir söylemsel araç haline getirir. Baskın metaforların incelenmesi, karşılık gelen söylemleri yansıtır. Dahası, modern medya, insan faaliyetlerinin tüm yönlerini kapsayarak bilişsel etkiyi daha da güçlendirir. Üstelik, iletişim araçlarının her yerde bulunması, kitlesel iknayı mümkün kılmaktadır. Kitlelerin bilincini şekillendirerek, hükümetler ve diğer güçlü gruplar gündemlerini belirleyebilirler. Dolayısıyla, kavramsal metafor teorisinin entegrasyonu ile bu araştırma, resmi Rus söyleminin başlıca temsil modellerini ortaya çıkarmaya, listelemeye ve detaylandırmaya çalışmıştır. Çalışmanın örnekleminin dayandığı konulardan bazıları şunlardır: Göçmen ve mültecilerin Avrupa'yı işgali,“Truva Atı”olarak görev yapan mülteciler, çokkültürlülük ve toleranslık, Avrupa kimliğinin kaybı, Avrupa'nın çöküşü, Avrupa'nın kaotik bir yere dönüşmesi, Rusya'nın Avrupa değerlerinin koruyucusu olarak kendini resmetmesi, vs. Bulgular, Rus medyasında Avrupa göçmen krizine ilişkin haber içeriğinin üretiminin ideolojik olarak yönlendirildiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at exploring how the“European migrant crisis”is portrayed in the Russian media. The study includes an assessment of the media's approach towards immigrants, the European Union and its members, and other key actors in the discourse. The objective of the study is to examine the depiction of immigrants, who are regarded as“others”in the context of contemporary Russia. Given that the selected media outlets are governmental and pro-government, the analysis attempted to reveal what could be termed an“official”discourse. As such, the rhetoric is reflective of state politics and ideology. The thesis aims to uncover the practical and tangible outcomes of certain types of social structures and to demonstrate the production of meaning through language and other symbolic systems. In the present study, critical discourse analysis was the principal method of the research. Furthermore, the research project used conceptual metaphor theory as the main analytical tool. On the level of social representation, metaphor allows to imaginatively represent what is hard to perceive. As the metaphoric structure conveys connotations, emotions, and a cultural framework, this makes it an excellent discursive tool for psychological manipulation and control. The study of dominant metaphors reflects the corresponding discourses. Moreover, modern media further amplify the cognitive impact by encompassing all aspects of human activities. On top of that, the omnipresence of the means of communications enables mass persuasion. By shaping the consciousness of the masses, governments and other powerful groups are capable of advancing their agenda. Hence, by incorporating conceptual metaphor theory, this research sought to analyze, list, and detail the main models of representation of official Russian discourse. Some major topics: Invasion of Europe by immigrants and refugees, refugees serving as a“Trojan Horse”, multiculturalism and tolerance, loss of European identity, Europe's downfall, Europe becoming a chaotic place, Russia's self-portrayal as the guardian of the European values, etc. The findings disclosed that the production of the news content regarding the European migrant crisis in the Russian media is ideologically driven.