Gelişmekte olan ülke destinasyonlarındaki yabancı işletmelerin yerli turistlerin deneyimine etkilerinin incelenmesi: İstanbul örneği
Examining the impacts of foreign businesses on the travel experiences of domestic tourists in the developing countries' destinations: The case of İstanbul
  1. Tez No: 677103
  2. Yazar: EYÜP KARAYILAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜREL ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Yiyecek-içecek işletmeleri bir bölgede turizm faaliyetlerinin başlayıp gelişebilmesi için bulunması gereken temel turizm işletmelerindendir. Bununla birlikte özellikle post-modern turizm anlayışının hakim olmasıyla birlikte değişen turist davranışları sebebiyle turistlerin yiyecek-içecek işletmelerinden olan beklentileri değişmiştir. Turistlerin yiyecek-içecek işletmelerinden post-modern dönemde talep ettikleri en önemli değer edinecekleri deneyim olmuştur. Öyle ki deneyim sunan yiyecek-içecek işletmelerini ziyaret etmek post-modern turistlerin temel seyahat motivasyonları arasına girmiştir. Seyahat deneyiminin artan önemine bağlı olarak turizm literatüründeki deneyiml çalışmalarının sayısı da artmıştır. Bu bağlamda, mevcut literatürdeki çalışmaların büyük çoğunluğu yabancı turistlerin yerli yiyecek-içecek işletmelerinden edindikleri deneyimlere odaklanmıştır. Buna karşın, yerli turistlerin yabancı yiyecek içeceklerinden edinmiş oldukları deneyimler büyük ölçüde göz ardı edilmiştir. Bu sebeple tez çalışması literatürde yeterince çalışılmamış olan yabancı yiyecek-içecek işletmelerinin yerli turistlere sunmuş oldukları deneyimleri incelemeyi amaçlamıştır. Alan araştırması İstanbul'u ziyaret eden ve yabancı yiyecek-içecek işletmelerinden hizmet alan yerli turistlerle yüz yüze görüşme gerçekleştirilerek yerli turistlerin yabancı-yiyecek içecek işletmelerinden edindikleri deneyimlerin türleri ve deneyimleri etkileyen faktörler ampirik verilerle açıklığa kavuşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The food and beverage businesses are one of the essential businesses that must be found in a region to start and sustain tourism activities. However, expectations of post-modern tourists' from food and beverage businesses have changed due to changing tourist behaviors. The most important value that post-modern tourists demanded from food and beverage businesses has been the dining experience in post-modern age. Such that visiting food and beverage businesses that offer special experiences has become one of the main travel motivations of post-modern tourists. In parallel with the increasing importance of travel experience, the number of studies in tourism literature has also increased. In this sense, most of the studies in the extant literature mainly focused on the experiences of foreign tourists from local food and beverage businesses. However, dining experiences of domestic tourists which get from foreign food and beverage businesses have been largely ignored. For this reason, the thesis aims to fill this gap by exploring the dining experiences that offered domestic tourists by foreign food and beverage businesses. Field research was carried out by face-to-face interviews with domestic tourists visiting Istanbul and get service from foreign food and beverage businesses. By this means, the types of dining experiences that domestic tourists get from foreign food and beverage businesses and the factors affecting their experiences have been clarified by the support of empirical findings.