Prunus L. cinsi, Cerasus (Mill.) Focke altcinsinin Türkiye'de yayılış gösteren taksonlarında diyagnostik anatomik karakterlerin belirlenmesi
Determination of the diagnostic anatomic characters of Turkish Prunus L., subgenus Cerasus (Mill.) Focke
- Tez No: 677141
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Rosaceae ailesi ekonomik değere sahip bitkileri de içeren oldukça geniş bir ailedir. Bu ailenin bir cinsi olan Prunus L. cinsinin subgenus Cerasus (Mill.) Focke altcinsi Türkiye'de fazlaca yayılış göstermesine rağmen tüm taksonlar kullanılarak derinlemesine yapılmış bir morfolojik ve anatomik çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada 14 taksondan 98 birey kullanılarak mikromorfolojik ve anatomik karakterler incelenmiştir. Mikromorfoloji çalışmalarında tohum, endokarp ve yaprak kullanılmıştır. Bu yapılar Tarama Elektron Mikroskobunda (SEM) incelenmiştir. Anatomik çalışmalar için yaprak, petiyol ve genç sürgünler kullanılmıştır. Bu yapıların enine kesitleri Safranin- Alcian Blue boyaları ile boyanmıştır. Ayrıca kristal yapıları polarize filtre ile incelenerek veriler tablolaştırılmıştır. Yaprak laminasındaki bazı karakterler kullanılarak dört farklı mezofil tipi tanımlanmış, bu karakterlere gövde ve petiyolden bazı karakterler de eklenerek taksonlar birbirine yakın olanlar bir araya gelecek şekilde gruplandırılmıştır. Kalitatif ve kantitatif tüm veriler tez içerisinde sunulmuştur. Bu veriler kullanılarak yapılan istatistiksel analiz sonuçlarına da yer verilmiştir. PCoA analizi sayesinde benzer taksonlar gruplandıralmış ve arasında kaba da olsa taksonlar arasında bir ayrım yapılabilmiştir. Trikom gibi bazı özelliklerin ise aynı bireyin farklı örneklerinde bile değişebildiği gözlemlenmiş ve bu karakterlerin bu taksonlarda ayırt edici olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Rosaceae is a large family that includes many plants of economic value. Although the subgenus Cerasus (Mill.) Focke of the genus Prunus L., which belongs to this family, is widely distributed in Turkey, there has been no comprehensive in-depth morphological and anatomical study of its taxa to date. This study examines the micromorphological and anatomical characters of 98 individuals from 14 taxa in this group. Scanning Electron Microscope (SEM) was used to investigate seed, endocarp and leaf micromorphology. Leaf, petiole and young stems were used for anatomical studies. Cross sections of these structures were stained using Safranin-Alcian Blue double stain. In addition, crystal structures were examined with a polarizing filter. The data obtained are presented in table form. Four different mesophyll types were defined using characters from the leaf lamina. To this data we added stem and petiole characters and then grouped the taxa according to overall similarity. All qualitative and quantitative data obtained are presented in this thesis, as well as the results of statistical analysis using these data. PCoA analysis was used to group similar taxa and make a distinction, albeit a rough one, between the taxa. We observed that some features, such as those of trichomes, can be variable even among different samples from the same individual and thus we determined that these characters are not useful in distinguishing these taxa.