Muhammed Sürûrî'nin Ahkâmu't-Talâk adlı eseriyle Hukûk-ı Aile Kararnamesi'nin mukayesesi
A comparison of Muhammed Sürûrî's Ahkâmu't-Talak and family decree law
- Tez No: 677142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN CANPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sivaslı kadı müşaviri Muhammed Sürûrî, İslam hukuku alanında eserler telif eden bir fıkıh alimidir. Ahkâmu't-Talâk, aile hukukunda önemli bir yer tutan boşanma mevzusunu içermesi bakımından yazarın en önemli eserleri arasında görünmektedir. Hukuk-u Aile Kararnamesi, Osmanlı Devleti tarafından yasalaştırılan ilk aile kararnamesidir. Kısa bir süre yürürlükte kalmasına rağmen hem Osmanlı devletinde hem de Osmanlı'ya bağlı devletlerde önemli bir etki bırakmıştır. Üzerine birçok çalışmanın yapıldığı bu kararname ile Ahkâmu't-Talâk adlı eseri, tezimizde mukayese edilmiştir. Girişte tezin konusu, önemi, amacı, yöntemi ve konuyla ilgili kaynaklarla ile birlikte çalışmaya katkı sağlayacağını düşündüğümüz çeşitli kavramlara değindik. Birinci bölümde Osmanlı hukukuna, ikinci bölümde müelliflerimizden Muhammed Sürûrî'nin hayatı ile eserlerine ve Hukûk-ı Âile Kararnamesi hakkında bilgilere yer verdik. Üçüncü bölümde eserlerimizin sistematik açıdan mukayesesini gerçekleştirdik. Eserde bulunan ortak ve farklı konuları birer başlık altında inceleyerek benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaya çalıştık. Sonuç bölümünde eserlerin mukayesesiyle ulaştığımız hususları ifade ettik.
Özet (Çeviri)
Besides being Muslim judge advisor, Muhammed Sürûri is also figh scholar who works in the field of Islamic law. Ahkamu't-Talak, is one of the most important works of the author in terms of including the divorce issue, which has an important place in family law. Family Decree Law is the first family decree enacted by the Ottoman Empire. Although it remained in effect for a shrot time, it had a significant impact on both the Ottoman state and the states affiliated with the Ottoman Empire. This decree, which many studies have been done about itself, and Ahkamu't-Talak's work have been compared in our thesis. In the introduction, we have mentioned the subject, importance, purpose, method and various concepts that we think will contribute to working with resources on the subject. In the first part, we included information about the Ottoman law, in the second part the life and works of one of our authors, Muhammed Sürûri, and Family Decree Law. In the third part, we made a systematic comparison of our works. We tried to reveal the similarities and differences by examining the common and different issues in the work under one title. In the conclusion part, we expressed the points we reached with the comparison of the work.