Malicious code detection: Run trace analysis by LSTM
Zararlı kod tespiti: LSTM ile run trace analizi
- Tez No: 677181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK, DR. PINAR GÜRKAN BALIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ICT uygulamalarının günlük hayatta giderek yaygınlaşması sebebiyle zararlı yazılım tehditleri ve tespiti, bilgi güvenliğinin alt alanı olarak önem kazanmaya devam ediyor. Zararlı yazılımlardan koruma sistemlerinin tasarlanmasında ve geliştirilmesinde en büyük zorluk tespit mekanizmasının kapsamı, daha spesifik olarak polimorfik ve metamorfik zararlı yazılımları etkin şekilde tespit edebilecek dinamik analiz methodlarının oluşturulmasıdır. Bu çalışmada zararlı kod parçalarını tespit edebilmek için LSTM ile run trace analizi yapan metadolojik bir framework öneriyoruz. Zararlı ve zararsız çalıştırılabilir dosyaların run trace çıktıları üzerine modeller geliştirdik. Çalıştırılabilir dosyaların dinamik analizinden elde edilen run trace çıktılarından ilk veri setimizi oluşturduk. Elde edilen bu veri setinde diziler asssembly talimatları formatındaydı ve“Instruction as a Sequence Model (ISM)”olarak adlandırıldı. İlk veri setini temel bloklara bölerek“Basic Block as a Sequence Model (BSM)”olarak adlandırdığımız ikinci veri setini elde ettik. Yapılan denemeler ISM modelinin %87,51 doğruluk oranına ve %18,34 yanlış-pozitif oranına ulaştığını gösterirken BSM modelinin %99,26 doğruluk oranına ve %2,62 yanlış-pozitif oranına ulaştığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Malicious software threats and their detection have been gaining importance as a subdomain of information security due to the expansion of ICT applications in daily settings. A major challenge in designing and developing anti-malware systems is the coverage of the detection, particularly the development of dynamic analysis methods that can detect polymorphic and metamorphic malware efficiently. In the present study, we propose a methodological framework for detecting malicious code by analyzing run trace outputs by Long Short-Term Memory (LSTM). We developed models of run traces of malicious and benign Portable Executable (PE) files. We created our first dataset from run trace outputs obtained from dynamic analysis of PE files. The obtained dataset was in the instruction format as a sequence and was called Instruction as a Sequence Model (ISM). By splitting the first dataset into basic blocks, we obtained the second one called Basic Block as a Sequence Model (BSM). The experiments showed that the ISM achieved an accuracy of 87.51% and a false positive rate of 18.34%, while BSM achieved an accuracy of 99.26% and a false positive rate of 2.62%.