Converting noraml USB to bad USB
Noraml USB'yi kötü USB'ye dönüştürme
- Tez No: 937322
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
USB teknolojisiyle birlikte gelen esneklik, verilerin depolanmasını ve aktarımını büyük ölçüde artırdı ancak aynı zamanda ciddi güvenlik riskleri de yarattı. USB çevre birimlerinde saklanan kötü amaçlı yazılımlara“Kötü USB”denir, insanlar USB çevre birimlerine güvendiğinden, yetkisiz komutları yürütmeyi ve güvenli ayarlara sızmayı başarır. Bu tez, bu tür saldırıların iki temel mekanizmasına odaklanmaktadır: Ducky Script ve VBScript de birbirine benzer ve Windows işletim sistemleri için otomasyon amacıyla tasarlanmış programlama dilleridir. USB Rubber Ducky, tuş vuruşlarını enjekte edilecek şekilde yapılandırmak için Ducky Komut Dosyasını kullanıyor; bu, bir saldırganın önceden ayarlanmış komutları kolayca girmesine ve hedef bilgisayarın güvenliğini aşmasına olanak tanıyabileceği anlamına geliyor. VBScript, kötü amaçlı bir kodu indirmek ve çalıştırmak için USB otomatik çalıştırma özelliklerini kullanabilse de, USB bağlandığında bu durum kullanıcı tarafından fark edilmeyebilir. Bu analiz, dosya paylaşımı ve diğer cihazların bilgisayarla bağlantısı ve Kötü USB cihazlarının çalışması gibi tipik ve yasal amaçlara yönelik temel USB işlemlerini özetlemektedir. Aynı zamanda normal bir USB sürücüsünün, ürün yazılımı yükleme, komut dosyası oluşturma, test etme ve etkinleştirme gibi işlemlerle nasıl Kötü USB'ye dönüştürülebileceğini de kapsar. Dolayısıyla tez, bu tür önemli güvenlik sorunlarına dikkat çekerek, modern USB ile ilgili tehditlere karşı uygun tespit, koruma ve karşı önlemlerin tasarlanmasının öneminin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
The flexibility that comes along with USB technology has greatly enhanced the storage of data and transmission of data but at the same time creating serious security risks. Malware hiding in USB peripherals is called“Bad USB”, it manages to execute unauthorized commands and infiltrate secure settings since people trust USB peripherals. This thesis focuses on two primary mechanisms of such attacks: Ducky Script and VBScript are also similar to each other and are programming languages designed for automating for Windows operating systems. USB Rubber Ducky uses Ducky Script to configure keystrokes to be injected, meaning that it can allow an attacker to easily input pre-set commands and compromise a target computer. While VBScript can use USB autorun properties to download and run a malicious code, this tends to go unnoticed by the user as the USB is connected. This analysis outlines the basic USB operation for typical and legal purpose such as file sharing and connectivity of other devices with the computer and the operation of Bad USB devices. It also covers how one can actually turn a normal USB drive into a Bad USB, ranging from firmware loading, scripting, testing, and activating. Thus, by drawing attention, such major security issues, the thesis underlines the importance of designing proper detection, protection, and countermeasures against the modern USB-related threats.