Beethoven'ın Eroica Varyasyonları Op.35'in ve solo piyano varyasyonlarının incelenmesi
Variations on L. V. Beethoven's music for solo piano and analysis of the 'Eroica Variations, Op.35'
  1. Tez No: 677190
  2. Yazar: AYÇA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. BİNNUR EKBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
16 Aralık 1770'de Ren Nehri'nin kenarındaki Bonn'da doğan Ludwig van Beethoven, adını 19.yüzyılda duyurmuş, ikinci bir benzeri olmayan eserleriyle kendinden sonra gelenlere örnek oluşturmuş bir bestecidir. Eserleri klasik mizaçtadır fakat döneme giderek egemen olmaya başlayan romantizm unsurlarıyla da karışıktır. Bu çalışmada L.v. Beethoven'ın solo piyano için yazmış olduğu varyasyon formundaki eserlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Tüm solo piyano varyasyonlarını içine almış olan bu araştırmanın, eserler arasında bir kıyaslama yapılmasına fırsat sunması, yapılan eser incelemelerinin yanında tek bir form üzerinden bestecinin yazım düşüncelerinin gidişini göstermesi amaçlanmaktadır. Çalışma, beş ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde bestecinin hayatından bahsedilirken ikinci bölümde bir piyanist olarak ortaya konulmakta ve piyano yazısında gerçekleştirdiği genel gelişimlerden söz edilmektedir. Üçüncü başlıkta varyasyon formu ve bestecinin solo piyano müziğinde verdiği varyasyon eserleri incelenmekte ve yapılan incelemelerle her eser için genel bir bakış açısı ortaya konulmaktadır. Dördüncü başlık, piyano sonatlarının içindeki varyasyon formu kullanımından bahseder. Son bölüm olan beşinci bölümde, bütün varyasyon örneklerinin verilmesi ile Op.35 numaralı ''Eroica Varyasyonları'' detaylı incelenerek, diğer varyasyon eserleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ludwig van Beethoven, born December 16, 1770 in Bonn, riverside of Rhine, became a well-known composer and pianist during the 19th Century. Beethoven, a musical revolutionary, created a rich model of classical composition which was unique and stylistically novel for his time. Although Beethoven's pieces encompass classical features, it is possible to perceive components of romanticism which was about to dominate the era of music and society. The aim of the current study will be to examine Ludwig van Beethoven's compositions in variation-form regarding solo piano. Multiple musical selections and pieces will be compared, examined, and discussed. Implications will be delinated with respect to Beethoven's musical insights, techniques, and style. The following paper entails five chapters which form a framework to review and comment on Beethoven's solo piano musical oeuvre. The first chapter introduces a general overview of Beethoven's life. The second chapter presents Beethoven as a pianist and discusses general developments regarding compositions for piano. The third chapter inspects variation-form and Beethoven's variation compositions for solo piano, including a general overview for every composition. The fourth chapter pertains to variations utilized in piano sonatas. The fifth and final chapter examines“Eroica Variations”, Opus 35 in fine detail wherein comparisons to other compositions are elucidated.