Siyasal kampanyalarda afiş kullanımı: 31 Mart seçimleri üzerine bir inceleme
Use of amnesty in political campaigns: A review of the March 31 elections
- Tez No: 677233
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEJAT ÖZÜPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmada, 31 Mart Yerel seçimlerinde nüfusa bağlı en kalabalık on büyükşehir belediye başkan adaylarından seçimi kazanan adayın afiş tasarımları göstergebilimsel çözümleme yöntemi ile incelenmektedir. Görsel ve yazılı kodları gösteren ve gösterilen, düzanlam ve yananlam açısından incelenen bu yöntem ile aktarılanın arkasında varolan anlamın ortaya çıkarılmasına olanak sağlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde siyasal iletişim ve siyasal kampanya kavramının tanımları yapılarak, kapsam ve süreçleri açıklanmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde afişin tanımı ve tarihsel gelişim süreci açıklanmış olup afiş türleri oluşumları bakımından ele alınmıştır. Çalışma konusunu oluşturan siyasal kampanyalar bakımından siyasal afişler incelenmiştir. Siyasal afiş türleri propaganda, reklam, kültürel, sosyal afişler olarak ele alınmıştır. Araştırmanın yöntemini oluşturan“Göstergebilim”ise; afişlerde yer alan söylemlerin, seçmendeki etkisinin analizi için kullanılacak yöntem olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the poster designs of the candidate who won the election from the ten most populous metropolitan mayoral candidates connected to the population in the March 31 local elections are examined by indicative analysis method. It allows to reveal the meaning behind what is transmitted by this method, which shows and shows visual and written codes, in terms of flattening and burning. In the first part of our study, definitions of the concept of political communication and political campaign are made and their scope and processes are explained. In the second part of our study, the definition of the poster and the historical development process were explained and the poster types were discussed in terms of their formation. Political posters have been examined in terms of the political campaigns that constitute the subject of our work. Political poster types are considered propaganda, advertising, cultural and social posters.“Semiotics”, which constitutes the method of research; it has been determined as the method to be used for the analysis of the influence of the discourses on the posters in the electorate.