Siyasal reklamlarda lider/parti, lider/aday, imaj/konu öncelik analizi: 2004 yerel seçimlere ve AKP örneği
Leader/party, leader/candidate, image/issue priority anlyze in political ads: 2004 local elections and the sample of AKP
- Tez No: 160174
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET“Siyasal Reklamlarda Lider/Parti, Lider/Aday, İmaj/Konu Öncelik Analizi: 2004 Yerel Seçimleri ve AKP Örneği”adlı tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde siyasal kampanya kavramı ve siyasal kampanya çalışmaları ele alınmıştır. Siyasal kampanyaların aracı siyasal reklam kavramının dünyadaki ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi de bu bölümde yer almaktadır. Aynı bölüm içinde siyasal reklam araçları ve yayımlanmasındaki yasal koşulları, siyasal reklam türleri, siyasal reklamların etkisi tartışmaları da aktarılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise AKP ve lider Erdoğan hakkında bilgi aktarılmıştır. Çalışmada yapılan analize de ikinci bölüm içerisinde yer verilmiştir. Araştırmanın varsayımına ve amacına uygun olarak AKP'nin 2004 Yerel Seçimleri'nde kullandığı siyasal reklamlar lider-parti, lider-aday, imaj-konu, öncelikleri bakımından bu bölüm içerisinde incelenmiş, araştırma sonuçlan sunulmuş ve değerlendirilmiştir. Araştırmada“2004 Yerel Seçim Kampanyası'nda yer alan AKP siyasal reklamlarında: 1 - Recep Tayyip Erdoğan'ın lider olarak imajı AKP'den, 2- Aday imajı lider ve partiden, 1243- İmaj ise konudan daha çok yer almaktadır.”varsayımı doğrulanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla araştırma örneklemine alman AKP siyasal reklamları ( gazete reklam metinleri, afiş, billboard, bayrak, el ilam, broşür, kitapçıklar ve video klipler ) lider- parti, lider-aday, imaj-konu, öncelikleri bakımından incelenmiştir. Çözümleme yapılırken her bir reklamın lidere, partiye, adaya, imaja, konuya yönelik olup olmadığına bakılmış lider/parti, lider/aday, imaj/konu öncelikleri değerlendirilmiş, karşılaştırılmış ve tablo halinde sunulmuştur. Çalışmanın sonuç kısmında ise araştırmanın analiz kısmında elde edilen bulgular sunulmuş ve yorumlanmıştır. 125
Özet (Çeviri)
SUMMARY The thesis of“leader/party, leader/candidate, image/issue priority analyze in political ads: 2004 Local Elections and the sample of AKP”contains two parts. In the first part of the thesis consept of political campaign and methods of political campaign eveluated. The historical eveluation of political ads in Turkey and in the world also eveluated in this part. In the same part tools of political ads, uses of legal conditions, kinds of political ads and the effects of political ads are examinated. Second part of the thesis contains AKP and the leader Erdoğan. This part is also contains the content analyze according to the aim and hypothesis of this research. The hypothesis“ The political ads of AKP which is used in 2004 Local Elections campaign : 1. The image of Recep Tayyip Erdoğan as a leader is placed more than AKP, 2. Candidate image is more place than leader and party, 3. The image placed more than issue.”hypothesis, tested in part two and shown by table. In the conclusion of the thesis, the results of the analyze shown. 123