Proteinlerin immobilize edildiği yanal akış striptinin geliştirilmesi
Development of the lateral flow stript using protein immobilised systems
  1. Tez No: 677248
  2. Yazar: ALİ MİŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KAZAN, DR. ORKUN PİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
PROTEİNLERİN İMMOBİLİZE EDİLDİĞİ YANAL AKIŞ STRİPTİNİN GELİŞTİRİLMESİ Yanal akış tahlilleri (LFA'lar) en önemli test yöntemlerinden biridir. Son zamanlarda, COVID-19 teşhis test kitlerinde yaygın olarak kullanılması nedeniyle iyi bilinen bir yöntemdir. Membran bazlı şeritler üzerine kurulan bu testlerdeki sistem, farklı numunelere kolaylıkla uygulanabilmekte, hızlı ve doğru sonuçlar vermektedir. Genellikle evde test, bakım noktası testi veya laboratuvar kullanımı için uygun maliyetli ve güvenilir bir şekilde kullanılmaktadırlar. Bu tez çalışmasında, LFA kitlerinde nitroselüloz yerine bakteriyel selülozun test membranı olarak kullanılması araştırılmıştır. Temel olarak, proje kapsamında öncelikle sistem tasarımı gerçekleştirilmiş ve sonrasında sisteme dayalı olarak seçilen parametrelerin etkisi incelenmiştir. Biyoselüloz kullanılarak geliştirilen test kitinin hassasiyetini arttırmak için, test parametrelerinin duyarlılık, etkililik ve güvenilirlik açısından optimizasyonu gerçekleştirilmiş ve biyoselüloz bazlı şeridin kalınlığı, boyutları, örnek miktarı, gösterge miktarı, eğim ve 3D baskılı destek kartının malzeme içeriğinin etkisi incelenmiştir. Hızlı ve doğru bir test için optimum parametrelerin belirlenebilmesi için farklı ticari proteinler değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile tamamen geri dönüştürülebilir, farklı proteinlerin ve buna bağlı olarak hastalıkların teşhisi için potansiyel bir kit geliştirilmeye çalışılmıştır. İleride biyoselüloz temelli kitlerin geliştirilmesine temel teşkil edecek bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF THE LATERAL FLOW STRIPT USING PROTEIN IMMOBILISED SYSTEMS Lateral flow assays (LFAs) are one of the most important test methods. Recently, it is well-known method because of its common usage in COVID-19 diagnostic test kits. The membrane-based strips; are easily used for different samples and provide rapid and accurate results. They are commonly used for home testing, point of care testing, or laboratory use in a cost-effective and reliable manner. In this thesis, bacterial cellulose was investigated as a test membrane instead of nitrocellulose in LFA kits. Basically, within the scope of the project, system design was carried out and then the effect of the parameters on the system was investigated. In order to increase the sensitivity of the biocellulose-based test kit, the test parameters were optimized in terms of sensitivity, effectiveness and reliability, and the effect of the width and length of bio-cellulose, amount of sample, slope and material content of the 3D printed support card was evaluated. Different commercial proteins were ananlysed in order to determine the optimum parameters for a fast and accurate test. In the present work, a completely recyclable potential kit has been developed to determine different proteins and for the diagnosis of diseases. This work will serve as a basis for the development of biocellulose-based the lateral flow stript.