Kendini kesen kız ergenlerde babayla ilişkinin cinsel dürtü organizasyonundaki rolünün projektif testlerle değerlendirilmesi
The evaluation of the role of the relationship with father in the sexual drive organization among self-cutting girl adolescents through projective tests
- Tez No: 677251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ PİRİM DÜŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın konusu, kız ergenlerin babalarıyla olan ilişkilerinin niteliğinin cinsel dürtü organizasyonlarına nasıl etki ettiğinin incelenmesidir. Araştırmanın amacı, kendini kesme davranışı olan kız ergenlerin ruhsal dünyasına ışık tutmak ve bu ergenlerle yapılan ruhsal çalışmalara fayda sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda, cinsiyeti kız olan, her iki ebeveyni de hayatta olan, bir veya birden fazla kez kendini kesme girişimi bulunan ve psikiyatrik takibi devam eden 15-19 yaş arası 12 ergenle klinik ön görüşme yapılmış, Rorschach ve Tematik Algı Testi uygulanmıştır. Uygulanan Rorschach Testi'nden elde edilen bulgular,“Rorscach Türk Ergen Normları”ile karşılaştırılmış ve yanıtlar buna göre kodlanmıştır. Rorschach ve Tematik Algı Testi'nden elde edilen bulgular Fransız ekolü çerçevesinde içerik analizi yöntemiyle incenmiştir. Bu analiz sonucunda kendini kesme girişimi olan 12 ergenin öngörüşme ve test bulgularından sağlanan bilgiler ışığında, cinsel dürtünün organize edilmesinde ve ödipal arzunun bastırılmasında güçlük yaşandığı, bu ergenlerde kendini kesme eyleminin otoerotik bir faaliyet olarak deneyimlendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to examine how the quality of female adolescents' relationships with their fathers affects their sexual drive organization. The aim of the research is to shed light on the psychic world of female adolescents who engage in self-cutting behavior and to contribute to the body of research on this phenomenon. In line with this purpose, a clinical preliminary interview was made with 12 girl adolescents who were aged between 15-19, whose parents were alive and who had attempted to cut themselves one or more times. Then the Rorschach and Thematic Apperception Test (TAT) were applied. The results obtained from the applied Rorschach Test were compared with“Rorscach Turkish Adolescent Norms”and the answers were coded accordingly. The findings obtained from the Rorschach and Thematic Apperception Test (TAT) were examined by content analysis method within the framework of the French school. It was concluded that 12 adolescents who have self-cutting tendencies had difficulties with organizing the sexual drive and suppressing the oedipal desire; and that the self-cutting action was experienced as an autoerotic activity.