COVID-19 Salgını'nın çevresel ve iklimsel sonuçlarını düşünmek: Bir öngörü mü, yoksa distopya mı
Considering the environmental and climatic consequences of the COVID-19 outbreak: A foresight or a dystopia
- Tez No: 677333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖRGEN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
COVID-19 Salgını, doğal mekanizmaların tahrip edildiğini gösteren bir sinyaldir. Dünya'nın en güncel sinyali olarak nitelendirilebilecek olan bu salgının çevreye pek çok etkisi vardır. Salgın öncesi ve süresince ortaya çıkan çevresel sorunların odağında ise insan nüfusu yer almaktadır. Küresel nüfusun 8 milyara dayandığı bir çevrede, sınırlı olan doğal kaynaklar üzerindeki baskı, modern toplumun inşası ardından dönüşen ve aşırı tüketen insan faaliyetleriyle iyice artmıştır. Bu baskı sonucu oluşan çevre kirliliği, aslında doğanın taşıma kapasitesinin aşılmasıyla meydana gelmektedir. İnsanın doğal çevreye her müdahale edişinde Dünya, kendi doğal sistemleri tarafından çeşitli tepkiler oluşturmaktadır. Çalışmada bu tepkiler iki antikor türü olarak ele alınmaktadır. Birincisi aşırı sıcaklıklar, kuraklıklar, orman yangınları, fırtınalar ve selleri kapsayan iklim krizi, diğeri ise salgınlardır. Dünya'nın kendi ekosistem hizmetlerini kısarak oluşturduğu bu antikorların çevresel etki ve sonuçlarının incelendiği çalışmada; asıl virüsün korona değil, insan nüfusu olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle, çevresel etki boyutunun kavranabilmesi için insan faaliyetleri yakından incelenmektedir. Bunun sonucunda da iklim krizinin var olan durumu ortaya konmakta ve yeni pandemiler için karamsar bakış açısıyla bir çözüm önerisi sunulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 outbreak is a signal that natural mechanisms are being destroyed. This outbreak, which can be described as the most up-to-date signal of the world, has many effects on the environment. The human population is at the center of the environmental problems that occur before and during the outbreak. In an environment where the global population reaches 8 billion, the pressure on the limited natural resources has increased with the transformed and over-consuming human activities after the construction of modern society. The environmental pollution caused by this pressure actually occurs when the carrying capacity of nature is exceeded. Every time human interferes with the natural environment, the earth creates various responses by its natural systems. These responses are handled as two types of antibodies in the study. The first is the climate crisis involving extreme temperatures, droughts, forest fires, storms, and floods, and the other is outbreaks. In the study, which examines the environmental effects and consequences of these antibodies created by reducing the world's own ecosystem services, it is stated that the real virus is the human population, not the corona. For this reason, human activities are closely examined in order to understand the environmental impact dimension. As a result of this, the current situation of the climate crisis is revealed and a solution proposal is tried to be offered for new pandemics from a pessimistic point of view.