Yeraltı su seviyesi altında bulunan yapı elemanlarında su yalıtım uygulama yöntemleri ve kullanılan malzemeler
  1. Tez No: 67738
  2. Yazar: ELİF NAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL AYBERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yeraltı su seviyesi altında bulunan yapı elemanları, yeraltı suyunun hidrostatik basıncına maruz kalırlar. Basınç etkisiyle yeraltı suyu, beton elemanların en küçük gözeneklerinden bile rahatlıkla yapı bünyesine girer. Yapıya girdiği zaman kaba ve ince yapıya önemli boyutta zarar verir. Yapı içindeki kullanıcı fiziksel, ruhsal ve ekonomik açıdan olumsuz etkilenir. Tez, yeraltı suyunun yapının yeraltı elemanlarına ve yapının kendisine verdiği zararlardan korunmak için; iyi bir su yalıtımının nasıl yapılacağım anlatmaktadır. Birinci bölüm olan giriş bölümünde, tezin amacı, sınırlılıkları ve hangi yöntemler izlenerek yazıldığı konulan açıklanmıştır. İkinci bölümde, yeraltı suyunun oluşumu, yapının yeraltı elemanlarına olan etkileri ve dolayısıyla yapıya verdiği fiziksel ve kimyasal zararlar belirtilmiştir. Bu bölümden yeraltı suyunun hidrostatik basınç ve içerdiği kimyasalların etkisi ile hem ince, hem de kaba yapıya büyük zarar verdiği ve yapının ömrünü oldukça kısalttığı ortaya çıkmıştır. Üçüncü bölümde, yeraltı suyundan korunmak için yapılan yalıtımda kullanılan en çağdaş yalıtım malzemeleri ve uygulama metodları tanıtılmıştır. Basınçlı su yalıtmamda kullanılacak iki çeşit malzeme vardır: modifiye polimer bitümlü yaktım örtüleri ve plastik esaslı yalıtım örtüleri. Malzeme uygulama metodu olarak; her iki malzemenin de yüzeye tam olarak yapıştırıldığı metodlar kullanılır. Yalıtım uygulama sistemlerinde, bazı yapı elemanlarının geçirimsiz betondan oluşturuldukları göz önüne alınarak bölümde ayrıca; betonu geçirimsiz kılan katkı malzemeleri de tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde yapının konumuna göre yalıtım yöntemleri ve uygulama aşamaları anlatılıp; her aşamada dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde durulmuş ve detay anlatımları şekillerle desteklenmiştir. Tezde sadece dış yalıtım sistemleri ele alınmıştır. Yapı bittikten sonra yapılan iç yaktım sistemi, tez kapsamı dışındadır. Dıştan yapılan yalıtım sistemi, yapı çukurunun konumuna göre ikiye ayrılır: yapı çukurunda temel perdesi dışında bir insanın çalışmasına imkan olan yerlerde dıştan uygulama, çalışma mesafesi olmayan yerlerde içten uygulama yöntemi kullanılmaktadır. Beşinci bölüm olan sonuç bölümünde, tezden elde edilen sonuçlar aktarılmış, proje safhasında yapılması gereken işlemler ile uygulama sırasında uyulması gereken kurallar maddeler halinde sıralanmış ve yaktım uygulaması alanında tam bir basan için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Buildings' fundementals and other underground elements which are under the subsoil water level, are exposed to the hydrostatic pressure of the water. Subsoil water enter upon the very tiny pores of the concrete surface comfortably with the effect of hydrostatic pressure, and it gives great damage to the both building structure and its coverings.The user is affected physically, phsychologically and economically negative. Thesis explains the ways to get a successful water isolation against the damages of the subsoil water. In the first part which is the entry part, thesis' aim, content and method are explained. In the second part, formation of the subsoil water, its physical and chemical effects on the underground elements are explained. These effects decrease the amount of the life of the building. In the third part, contemporary isolation products and their application methods, which used in the water isolation against the hydrostatic pressure, are introduced. There are two kinds of isolation materials: modified polymeric bitumen membranes and plastic membranes. In this part, also some supplementary materials, that isolates the concrete against water, are explained. In the fourth part, according to buildings' position isolation methods and application ranks are explained. The points which should be paid attention in these ranks are showed and detail explanations are supported with figures. In the thesis, only yhe isolation point, which is applied from the outside is considered. The method applied from the inside is not included. In the fifth part which is the last part, the results obtained from the thesis are explained; procedures which should be applied in the project phase and detail rules during the application are arranged and lastly some suggestions about the whole isolation matter are presented.