Çağdaş felsefe kuramları bağlamında modern sonrası estetiğe bakış
An Approach to postmodern estetic based on contemporary philosophical theories
  1. Tez No: 67737
  2. Yazar: AİSSE MUSTAFAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Öz ÇAĞDAŞ FELSEFE KURAMLARI BAĞLAMINDA MODERN SONRASI ESTETİĞE BAKIŞ Mustafaoğlu, Aisse Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Anabilim Dalı, Mimari Tasarım Tez Danışmanı : Doç. Dr. Bülent Tarım Eylül 1997, 97 sayfa Bu tezde, modern ve modernsonrası durumun özelliklerine paralel olarak çağdaş felsefe kuramlarının modern sonrası estetiğe etkileri incelenmektedir. Postmodernizmin koparak uzaklaştığı söylem olan Modernizm, Aydınlanma Tasarısı ve Avangard hareketler çerçevesinde tartışılmaktadır. Modernizm krizinin, günümüz toplum, doğa, tarih ve birey tanımlarında belli bir nostaljik eğilime neden olduğu vurgulanmakta ve kitle kültürü irdelenmektedir. Postmodernizmin, bir klasik felsefe eleştirisi olan Yapıbozumla ilişkisi açıklanmaktadır. Son olarak, felsefe ile mimari tasarım süreci ilişkisi konsept kavramı çerçevesinde incelenmektedir. Mimarın tasarlama ve uygulama amacı güden geleneksel rolünün yanısıra, anlama ve bilme amacı güden rolünün de önemini vurgulayacak bir bakış açısı geliştirilmeye çalışılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Mimarlık, felsefe, modernizm, modernsonrası durum, yapıbozum, konsept, tasarım süreci vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN APPROACH TO POSTMODERN AESTHETICHS BASED ON CONTEMPORARY PHILOSOPHICAL THEORIES Mustafaoğlu, Aisse M.Arch., Department of Architecture Supervisor : Doç. Dr. Bülent Tarım September 1997, 97 pages In this study, the influence of the contemporary philosophical theories on postmodern aesthetics is examined, parallel to the explanation of the modern and postmodern condition. Modernism, out of which the postmodern discourse has been removed, is discussed in the frame of the Enlightenment Project and the Avangard movement. It is underlined that the crisis of modernism caused a nostalgic tendency on the contemporary definition of society, nature, history and the individual and mass culture is interpreted. The relation of postmodernism with deconstruction which is a critic of classical philosophy is explained. Finally, the relation of philosophy and the architectural design process is examined through concept. Beside the conventional role of the architect which is designing and practising, a point of view emphisizing the importance of a role that is based on understanding and knowing is developed. Keywords : Architecture, philosophy, modernism, postmodern condition, deconstruction, concept, design process vm