Üniversite öğrencilerinin görsel okuryazarlık yeterliliklerini eleştirel düşünme eğilimleri üzerindeki etkisi
The effects of univercity students' suffiency of visual literacy on their critical thinking tendency
- Tez No: 677391
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Psikoloji, Fine Arts, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin görsel okuryazarlık yeterliliklerini belirleyip bu düzeyin eleştirel düşünme eğilimleri üzerindeki rolünün incelenmesidir. Araştırma evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Yükseköğretim Kurumuna bağlı üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin görsel okuryazarlık ve eleştirel düşünme düzeylerinin arasındaki ilişkinin incelenmesinin amaçlandığı ilişkisel tarama yöntemi ile yapılan bir çalışmadır. Araştırmanın görsel algılama yolu ve düşünce sistemini etkileme şekli üzerine yapılan çalışmalara katkı sağlaması hedeflenmiştir. Algı psikolojisi kavramının görsel okuryazarlık kavramıyla ve birçok başka disiplin ile de tartışılmasına örnek olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the visual literacy competencies of university students and to investigate the critical thinking skills. This research also aims to examine the relation between visual literacy and critical thinking of the students that study at the universities that are affiliated with Higher Education Council at 2020-2021 education season. It is aimed that the research will contribute to the studies on visual perception and the way it affects thinking. It is aimed to be an example to discuss the concept of perception psychology with the concept of visual literacy and many other disciplines.