Türkiye'deki belirli dini grupların kullandığı meallerin karşılaştırılması
Comparison of the translations used by certain religious groups in Turkey
  1. Tez No: 677396
  2. Yazar: AYŞE NUR ÖZLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FARUK GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Modern muhatapların Kur'ân'ı anlamak ve İslam'ı yaşamak için mealler okudukları ve birçok farklı dînî grubun olduğu göz önüne alındığında günümüzdeki meallerin hangi usullerle yazıldığının ve aralarında ne gibi farklar olduğunun bilinmesinin ne derece önemli olduğu görülmektedir. Bu öneminden dolayı, aralarındaki farklı ve aynı olan yorumları tespit etmek ve böylelikle literatüre katkıda bulunmak için; özellikle 90'lı yıllardan sonra Türkiye'deki cemaat ve tarikatlar tarafından tercih edilen Hasan Tahsin Feyizli 'ye ait Feyzü'l-Furkan ve Hamdi Döndüren'e ait Evrensel Çağrı Kur'ân-ı Kerîm Yüce Meali ve Tefsîri'nin ve Mustafa İslamoğlu'na ait Hayat Kitabı Kur'ân Gerekçeli Tefsir-Meali'nin mukayesesini yapmak istiyorum.
Özet (Çeviri)
Considering that the modern interlocutors read the meanings of the Qur'an to live Islam and that there are many different religious groups, it is seen how important it is to know in which methods today's meanings of Quran are written and what differences there are among them. Because of this importance, I want to make a comparison in terms of mystical comment between Feyzü'l-Furkan by Hasan Tahsin Feyizli and Evrensel Çağrı Kur'ân-ı Kerîm Yüce Meali ve Tefsîri' by Hamdi Döndüren and Hayat Kitabı Kur'ân Gerekçeli Tefsir-Meali by Mustafa İslamoğlu which are preferred by the communities and sects in Turkey especially after 90s in order to determine the same and the different comments between those Quran meanings and thus contribute to the literature.