Ventilation network analysis and calculation of psychrometric properties of mine air in O.A.L. Çayırhan coal mine
- Tez No: 6774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK GÜYAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
O.A.L. ÇAYIRHAN KÖMÜR İŞLETMESİNDE HAVALANDIRMA ŞEBEKESİ ANALİZİ VE OCAK HAVASI PSiKOMETRiK ÖZELLİKLERİNİN HESAPLANMASI ÖNDER, ümit Yaşar Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Yüksek Lisans Tezi, Maden Müh. Böl. Prof Or. Tez Yöneticisi : -Be^-r-B-r-. Tevfik Güyagüler 113 sayfa, Şubat 1989 ÖZET Bu tezde, O.A.L. Kömür Ocaklarında havalandırma şebekesi analizi sonuçları verilmiş ve ocak havasının psikometrik özellikleri hesaplanmıştır. ilk olarak, yeraltı havalandırmasındaki son gelişmeler gözden geçirilmiş ve psikometrinin önemi vurgulanmıştır. Havalandırma şebeke analizi için bir kompüter paket programı kullanılmış ve programın sonuçları değerlendirilmiştir. Ocak havası psikometrik özelliklerinin bulunması için bir kompüter programı yazılmış ve programın sonuçları ile ocak içersinde oluşan psikometrik prosesler incelenmiştir. Son olarak, ileride yapılacak çalışmalar için bazı uyarılar ve önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Şebeke Analizi, Psikometri, Sıcaklık-Nem Kontrolü iv
Özet (Çeviri)
VENTILATION NETWORK ANALYSIS AND CALCULATION OF PSYCHROMETRIC PROPERTIES OF MINE AIR IN O.A.L. ÇAYIRHAN COAL MINE ÖNDER, ümit Yaşar Faculty of Engineering Department of Mining Engineering, M.S. Thesis Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Tevfik GÜYAGÜLER 113 Pages, February 1989. ABSTRACT This thesis describes the result of ventilation network analysis and calculations of psychrometric properties of mine air in O.A.L. Coal Mines. Recent developments in mine ventilation has first been reviewed and the importance of psychrometry has been discussed. For ventilation network analysis, a computer package has been used and result of program were evaluated. A new computer program was written to find the psychrometric properties of mine air in each junction and psychometric processes occured into the mine were examined. Then, ventilation efficiency was calculated and the psychrometric properties of discharge airflow was analysed. Finally, some suggestions and recommendations were done for future studies. Keywords : Network Analysis, Psychrometry, Temperature- Humidity Control. iii