Removal of antimony and arsenic from sulphide concentrates by sodium sulphide leaching
  1. Tez No: 6775
  2. Yazar: MUSTAFA YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN AROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET SüLF î D KONSANTRELER î N t N ANTİMON VE ARSENİK İÇERİKLERİNİN UZAKLAŞTIRILMASI I CİN SODYUM SULFUR ÇÖZELTİSİNDE ÖZUTLENMESI MUSTAFA, YALÇIN Y. Lisans Tezi Maden Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi s Y. Doç. Dr. Al i İhsan Aral Has i ran 1989, 135 Sah ite Balk vey-a selektif bakır, kurşun ve çinko mineralleri içeren sulfide konsantrelerin pazarlanabi lmelerınde Sb ve As içerikleri önem kazanmıştır. Son zamanlarda bu konsantrelerin işlendiği izabe tesislerinin bulunduğu ülkelerdeki, hükümetler tarafından, Sb ve As nin çevreye olan zararlı etkilerinden dolayı yeni düzenlemeler getirilmiştir. Bu düzenlemeler bu.yük ölçüde işlenen konsantrelerin Sb ve As içeriklerinin daha az seviyelere indirilmesi yönünden olmuştur. Y ü k sek sb ve As içerikleri i z a b e ciler tarafından konulan limitleri aştıkları için satış sırasında cezalandırılmaktadırlar.Bu çalışma Harşi t -Köprübaşı tesisinde üretilen bulk su 1 -fi de konsantrenin yüksek Sb ve As içeriklerinin düşürülmesi için başlatılmıştır» Çalışmada, bir alkali çözelti olan Na2S solüsyonu çeşitli zaman ve sıcaklıklarda laboratuvarda ve tesisde getirtilen konsantre üzerinde denenmiştir» Optimum koşullar belirlendikten sonra, cyclic deneyler yapılmış olup, elde edilen veriler sonuçlar maliyet hesabında kullanılmıştır. Anahtar kelimeler. Alkali çözeltilerle özü ti erime, Arsenik Antimonun sülfür lû cevherlerden uzaklaştırılması, Komple;-; sülfür 10. %U»«> fcfeU Soh^(&0( foafc^ cevherler Cop. oa.o£ vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REMOVAL OF ANTIMONY AND ARSENIC FROM SULPHIDE CONCENTRATES BY SODIUM SULPHIDE LEACHING MUSTAFA, YALCIN Master Thesis in Mining Engineering Department Supervision: Asst. Prof. Dr. Aiı İhsan Ar o J June 19S9, 135 page Antimony (Sb) and Arsenic (As) contents of various selective or bulk concentrates of copper, lead and sine sulfide minerals have gained increasing importance in marketing» The Sb and As contents of these selective or bulk concentrates are the main critical points regarding marketing terms to the smelters. Recently, due to the environmental regulation set by governments and some i i itechnical d iff ucul ties arising in smelting have limited or progresively been limiting Sb and As contents of raw materials. A payment, as a result, must be paid as penalty in marketing these concentrates that contain higher Sb and As contents than limits set by smelters. This study was initiated to solve the di-f-f ucul ties, due to the 8b and As contents o-f a complex, Cu-F'b-Zn bearing sul-fide concentrate from Harsi t-koprubasi Mine, Giresun, in marketing to an imperial smelter. In this study, Sb and As bearing bulk concentrates produced in laboratory and received from the Mine were used» Various combinations of leaching time and temperature with sodium sulphide concentration were tested to determine the optimum leaching conditions. Under this optimum leaching condition, cyclic leaching experiments were carried out with re-used sodium sulphide solution. In addition, a cost analysis according to the smelter marketing schedule is presented. Key Words Alkali Leaching, Arsenic and Antimony Removal, Complex Sulphide Ores IV