Performance comparison and analysis between grp and lanmar routing protocols in wimax technology
- Tez No: 677470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mobil WiMAX, mobil erişim ile sabit erişim arasındaki boşluğu dolduran bir teknolojidir. Ayrıca bu teknoloji, ucuz mobil uygulamalarla hızla büyüyen geniş bant erişimini destekler. WiMAX teknolojisi, IEEE 802.16 standardına bağlıdır ve Çoklu Giriş ve Çoklu Çıkış (MIMO) ve Dikey Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA) çerçevelerinin entegrasyonunu sağlar. Uygun bir yönlendirme protokolünün seçimi, sistem ölçeklenebilir ve etkili kablosuz ağ için önemli bir konudur. Bu nedenle dinamik WiMAX için mesaj gönderiminde sorunlar meydana gelmektedir. Bu çalışmada, Coğrafi Yönlendirme Protokolü (GRP) ve Yer İşareti Yönlendirme (LANMAR) olmak üzere iki yönlendirme protokolü için NS-2 simülatörü kullanılarak çeşitli durumlarda Mobile WiMAX performansı analiz edilmiştir. Sonuçlar, GRP yönlendirme protokolünün, farklı bir hizmet kalitesinde (QoS) LANMAR yönlendirme protokolünden daha iyi performansa sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile WiMAX is a technology that bridges the gap between mobile access and fixed. Also, this technology supports fast-growing broadband access with inexpensive mobile applications. WiMAX technology depends on IEEE 802.16 standard and is provide integration Multiple-Input and Multiple-Output (MIMO) and Orthogonal Frequency-Division Multiple Access (OFDMA) frameworks. The choice of an appropriate routing protocol is a key issue system scalable and effective wireless network. Therefore, the problems occur in message sending for dynamic WiMAX. In this work, the Mobile WiMAX performance has been analyzed in various cases utilizing the NS-2 simulator for two routing protocols are Geographic Routing Protocol (GRP) and Landmark Routing (LANMAR). The results show that the GRP routing protocol has better performance than the LANMAR routing protocol in a different quality of service (QoS).