Siklotrifosfazen halkası içeren bazı polimerik yapıların sentezi ve uygulamaları
Synthesis and applications of some polymeric structures including cyclotriphosphazene ring
- Tez No: 677469
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVA ÖZAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Enerji, sağlık ve çevrenin önemi göz önüne alındığında bu üç alanda da yararlı olacak polimerik yapıların geliştirilmesinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu amaçla, tez çalışmasında hekzaklorosiklotrifosfazen ile tannik asit, 4-(aminometil)-1,8-oktandiamin ve 1,4-Bis(3-aminopropil)piperazin'in çözücü ortamında ultrasonik banyoda çapraz bağlanarak polimerleşmesiyle sırasıyla, Phz-TA, Phz-AO ve Phz-BAP polimerik malzemeleri sentezlendi. Sentezlenen polimerik malzemelerin FT-IR, SEM-EDX, XPS, XRD ve TEM gibi çeşitli analiz metotları ile karakterizasyonları yapıldı. Phz-TA (4:1) nanokürelerinin yüksek antioksidan özellik gösterdiği belirlendi ve bu nanoküreler model ilaç Rhodamin 6G'nin salımında kullanıldı. Çevre alanında boya adsorpsiyonunda kullanılmak için sentezlenen Phz-AO (1:2) submikroküreleri anyonik azo boyar madde metil turuncusu için çeşitli adsorpsiyon koşullarında adsorban olarak kullanıldı. Diğer bir polimerik malzeme Phz-BAP (1:3) nanoküreleri ile gelecek için önemli enerji kaynağı olarak görülen hidrojenin katalitik üretimi için Phz-BAP@Cu katalizör sistemi hazırlandı. Phz-BAP@Cu'ın EDAB'ın katalitik hidrolizinden hidrojen üretiminde önemli bir potansiyele sahip olduğu belirlendi. Sonuç olarak, literatüre sağlık, çevre ve enerji alanlarında kullanılabilir siklotrifosfazen halkası içeren polimerik yapılar kazandırıldı.
Özet (Çeviri)
Considering the importance of energy, health, and the environment, the importance of developing polymeric structures that will be useful in these three areas is increasing day by day. For this purpose, in the thesis study, Phz-TA, Phz-AO and Phz-BAP polymeric materials were synthesized by cross-linking hexachlorocyclotriphosphazene and tannic acid, 4-(aminomethyl)-1,8-octanediamine, and 1,4-Bis(3-aminopropyl)piperazine in an ultrasonic bath in a solvent, respectively. The synthesized polymeric materials were characterized by various analysis methods such as FT-IR, SEM-EDX, XPS, XRD, and TEM. It was determined that the Phz-TA (4:1) nanospheres showed high antioxidant properties and these nanospheres were used in the release of the model drug Rhodamin 6G. Phz-AO (1:2) sub-microspheres synthesized for use in dye adsorption in the environmental field were used as adsorbent for the anionic azo dye methyl orange under various adsorption conditions. The Phz-BAP@Cu catalyst system was prepared for the catalytic production of hydrogen, which is seen as an important energy source for the future, with another polymeric material Phz-BAP (1:3) nanospheres. It was determined that Phz-BAP@Cu has significant potential in hydrogen production from the catalytic hydrolysis of EDAB. As a result, polymeric structures containing cyclotriphosphazene ring, that can be used in the fields of health, environmental, and energy were introduced to the literatüre.