Tevhid ve Sünnet Cemaati as an Islamic social movement
İslami bir toplumsal hareket olarak Tevhid ve Sünnet Cemaati
  1. Tez No: 677490
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜN ÖZKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Modern Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, 2007 yılında Türkiye'de, kamuoyunda Ebu Hanzala olarak bilinen Halis Bayancuk tarafından İslami bir cemaat olarak kurulan Tevhid ve Sünnet Cemaati'nde, kültürün bireyleri mobilize ve motive etmedeki rolüne odaklanarak Selefi kimliğinin oluşumunu incelemektedir. Bu çalışma, Tevhid ve Sünnet Cemaati'ni toplumsal hareketler teorisi çerçevesinde incelemektedir. Araştırma, pratikler, metin ve materyalite olmak üzere üç odak noktayı vurgulamaktadır. Kolektif kimliğin hem bireyleri nasıl şekillendirdiğini hem de bireyler tarafında nasıl şekillendirildiğini bu üç odak alanı üzerinden ortaya çıkarmak için, cemaatin Bağcılar semtinde bulunan merkezinde bir saha araştırması yapılmıştır. Metinlerde yer alan dini öğretilerin, cemaat mensupları tarafından nasıl yorumlandığını ve günlük yaşamlarında nasıl uygulamaya konulduğunu anlamak için katılımcı gözlem ve informal görüşme metotları kullanılmıştır. Bu bağlamda, dış dünyayı biz ve onlar olarak ayıran el vela vel bera doktrini oldukça önem teşkil eden bir kavramdır. Gerçekliğin algılanmasına ilişkin olan bu öğreti, müminleri, sadece Müslümanlara dostluk gösterilmesi ve gayrimüslimlere ise düşmanlık gösterilmesi için teşvik etmektedir. Bu tez, aynı zamanda, cemaatin değişen koşullar karşısında çeşitli taktik ve stratejiler benimsediğini ve Selefi kimliğine bağlı olarak çerçeveler ve karşı çerçeveler üreterek mevcut ahlaki/kültürel değerleri, siyasi rejimleri hedef aldığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the formation of Salafi identity in Tevhid ve Sünnet Cemaati, an Islamic group that was founded by Halis Bayancuk aka Ebu Hanzala in 2007 in Turkey, by focusing on the role of culture in mobilizing and motivating individuals. This study analyzes Tevhid ve Sünnet Cemaati within the framework of social movements theory. The research emphasizes three focal points that are practices, text and materiality. To reveal how collective identity shapes individuals and is shaped by them through these three focal areas, a field research was conducted in Bağcılar where the group's main setting is located. Participant observation and informal interviewing were used to highlight how particular religious doctrines are interpreted by the group adherents and put into practice in their daily lives. In this regard, the doctrine of al-wala' wa-l-bara is a significant concept since it separates the outside world as us and them. The doctrine, concerning the perception of reality, encourages believers to show loyalty to Muslims only and disavowal to non-Muslims. This thesis also argues that the group adopts various tactics and strategies in changing circumstances, and targets existing moral/cultural values, political regimes by producing frames and counter-frames depending on its Salafi identity.