Varfarin kullanan hastalarda terapötik aralıkta geçen zaman ve etkileyen faktörler
Time in therapeutic range value of patients using warfarin and factors which influence time in therapeutic range
- Tez No: 677489
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEMİZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Serebrovasküler hastalık, morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden biridir. Atriyal fibrilasyon iskemik inmenin en önemli risk faktörüdür ve inme riskini 5 kat artırır. Warfarin, AF'nin antitrombotik tedavisinde önemli bir rol oynar. Warfarin, genetik ve çevresel faktörlerden önemli ölçüde etkilenir, bu nedenle dar bir terapötik pencereye sahiptir. En önemli komplikasyon morbidite ve mortaliteye neden olan majör kanamalardır. Varfarinin koruyucu etkisinden söz edebilmek için TTR değerinin > %60-65 olması gerekir. Çalışmamızda varfarin kullanan kapak atriyal fibrilasyonu, kapak dışı atriyal fibrilasyonu veya mekanik protez kalp kapağı olan hastaların ortalama TTR'sini etkileyen faktörleri belirlemeyi ve tedavi aralığındaki ortalama süreyi (TTR) belirlemeyi amaçladık. Çalışmamıza Haziran 2012 ile Aralık 2012 tarihleri arasında polikliniklerimize rutin INR değerlerini kontrol etmek için gelen kapak atriyal fibrilasyon, kapak dışı atriyal fibrilasyon veya mekanik protez kalp kapağı endikasyonları ile gelen 248 hasta dahil edildi. Lineer interpolasyon yöntemini kullandık. ortalama TTR'yi belirlemek için. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 57,21 ± 12,45 yıl idi. Nüfusun yüzde otuzu hedef INR değerini bilmiyordu. Ortalama TTR %55,92±27,84 bulundu ve ortalama TTR ve efektif TTR açısından üç grup arasında fark yoktu. NVAF grubundaki hasta daha yaşlıydı ve daha çok koroner arter hastalığı ve hipertansiyonu vardı ve ortalama CHADS2 ve HASBLED skorları diğer iki gruba göre daha yüksek ancak haftalık toplam warfarin dozları daha düşüktü. Sonuç olarak bu çalışma, varfarinin kendi içinde sorunlu olduğunu göstermiştir. Çalışmamızda sosyo-ekonomik düzey ile varfarin etkinliği arasında fark bulunmadı, bu da varfarin karmaşıklığını destekliyordu. Varfarinin farmakokinetik ve farmakodinamik özellikleri, yakın takip, gıda ve ilaçtan etkilenmesi, ilacın koruyucu etkisini tahmin etmemizi kısıtlıyor. TTR'nin etkisiz olduğu hastalarda yeni oral antikoagülan ilaçlar kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular disease is one of the major causes of morbidity and mortality. Atrial fibrillation is the most important risk factor of ischemic stroke and 5 fold increases the stroke risk. Warfarin plays a major role in the antithrombotic treatment of AF. Warfarin is significantly influenced by genetic and environmental factors so it has a narrow therapeutic window. The most important complication is majör hemorrhages that cause morbidity and mortality. In order to mention the protective effect of warfarin TTR value must be > 60-65%. Our study we aimed to determine mean time in therapeutic range (TTR) and to identify factors affecting mean TTR of patients with valvular atrial fibrillation, nonvalvular atrial fibrillation or mechanical prosthetic heart valve that use warfarin. 248 patients have enrolled in our study who came to our out-patient clinics to check their routine INR value with indications of valvular atrial fibrillation, nonvalvular atrial fibrillation, or mechanical prosthetic heart valve from June 2012 to December 2012. We used the linear interpolation method to determine mean TTR. The average age of the patients included in the study was 57,21 ± 12,45 years. Thirty percent of the population did not know the target INR value. Mean TTR was found 55,92±27,84 % and there was no difference in terms of mean TTR and effective TTR between three groups. The patient in NVAF group was older and more have coronary artery disease and hypertension and their mean CHADS2 and HASBLED score was higher but weekly total warfarin doses were lower than the other two groups. As a result, this study showed that warfarin is problematic in itself. In our study, we found no difference between socio-economic level and warfarin efficacy, this was also support the warfarin complexity. Pharmacokinetic and pharmacodynamic characteristics of warfarin, close follow-up, influenced by food and drug restricts us to predict the protective effect of the drug. Novel oral anticoagulant drugs can be used in patients that was ineffective TTR.