Rat karaciğerinde metotreksat ile oluşturulan oksidatif stres üzerine rutinin etkisi
The effect of rutin on methotrexate-induced oxidative hepatic damage in rat
- Tez No: 677543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Sunulan çalışmada, rutinin rat karaciğerinde metotreksat ile oluşturulan oksidatif stres üzerine olası koruyucu etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 24 adet, Wistar Albino rat (2 aylık, erkek) ile Kontrol (K), Metotreksat (M), Rutin (R), Metotreksat ve Rutin (MR) olmak üzere dört grup oluşturuldu. K ve M gruplarına distile su, R ve MR gruplarına ise rutin 50 mg/kg/gün oral gavaj yoluyla on beş gün boyunca verildi. Ayrıca, çalışmanın sekizinci gününde M ve MR gruplarına metotreksat 20 mg/kg, K ve R gruplarına serum fizyolojik (% 0,9'luk) periton içi (i.p.) uygulandı. Çalışmanın on altıncı gününde karaciğer dokuları çıkarıldı. Karaciğer dokularında malondialdehit (MDA), vitamin C, total glutatyon (tGSH), nikotinamid adenin dinükleotit fosfat (NADPH) düzeyleri ile glutatyon peroksidaz (GPx) ve glukoz-6-fosfat dehidrojenaz (G6PD) aktiviteleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the possible protective effects of rutin on methotrexate-induced oxidative hepatic damage in rat. Twenty-four Wistar Albino rats (2 months old, male) were divided randomly into four groups (n = 6) as Control (C), Methotrexate (M), Rutin (R), Methotrexate and Rutin (MR). C and M received distilled water, R and MR groups received rutin (50 mg/kg/day), orally, for fifteen days. M and MR groups were administered methotrexate (20 mg/kg) intraperitoneally (i.p.) and C and R groups were administered saline (0.9 %) i.p. on the eighth day of the study. Rats were sacrificed at the sixteenth day and liver tissues were removed. The levels of malondialdehyde (MDA), vitamin C, total glutathione (tGSH) and the activities of glutathione peroxidase (GPx) and glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PD) were determined colorimetrically.