Sıçanlarda metotreksat ile oluşturulan karaciğer hasarına karşı trans-3 hidroksisinnamik asit' in etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of trans-3 hydroxycinnamic acid against liver damage induced-methotrexate in rats
  1. Tez No: 457842
  2. Yazar: ÖZGE ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZİLE NUR EKİNCİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Metotreksat (MET), çeşitli kanser türlerinde ve bazı inflamatuvar hastalıkların tedavisinde sitotoksik kemoterapötik ajan olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bir antioksidan bileşik olarak trans-3 hidroksisinnamik asit (HS)' in, MET' e bağlı oksidatif karaciğer hasarının tedavisinde olası yararlı etkilerini belirlemektir. Çalışmamızda her biri 200-220 gr ağırlığında 24 Wistar albino rat kullanıldı. Kontrol grubu ratlara tedavi uygulanmadı. MET grubu ratlara intraperitoneal olarak tek doz 20 mg/kg MET verildi ve 5 gün sonra sakrifiye edildi. HS grubunda intraperitoneal olarak 5 gün boyunca 100 mg/kg HS verildi. MET+HS grubu ratlara birinci gün intraperitoneal olarak tek doz 20 mg/kg MET verildi ve MET verilmesinden 1 saat sonra 100 mg/kg dozda HS verildi ve 5 gün boyunca HS uygulamasına devam edildi. Çalışmanın son gününde ratlar sakrifiye edildi ve karaciğer dokusu alındı. Doku örneklerinde süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi ile glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA) seviyeleri değerlendirildi. Biyokimyasal sonuçlara göre karaciğer doku örneklerinde MDA seviyeleri MET grubunda anlamlı olarak artarken, bu seviyelerin tedavi grubunda anlamlı derecede azaldığı tespit edildi. Ayrıca SOD' un, MET grubunda belirgin olarak azaldığı; ancak HS tedavisiyle yükseldiği tespit edildi. Öte yandan, kontrollerle karşılaştırıldığında MET kullanımının, rat karaciğerinde GSH seviyesi anlamlı olarak azalttığı tespit edildi. Bu sonuçlar, MET' e bağlı oksidatif karaciğer hasarına karşı HS' nin koruyucu bir ajan olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Methotrexate (MTX) is usually used as a chemotherapeutic agent in the treatment of various types of cancer and some inflammatory diseases. The aim of this study was to determine the possible beneficial effects of trans-3 hydroxycinnamic acid (HC) as an antioxidant compound aganist oxidative liver damage induced by MTX. In our study, we used 24 Wistar albino rats each weighing 200-220 g. The treatment was not applied in control group. Only a single dose of 20 mg/kg of MTX was administered intraperitoneally to MTX group rats and sacrificed 5 days later. In HC group, we administered intraperitoneally 100 mg/kg of HC for 5 days. Intraperitoneally a single dose 20 mg/kg of MTX was given to MTX+HC rats on the first day of the experiment. Later, it was used 100 mg/kg dose of HC following 1 h after the MTX and HC was continued to be given for 5 days. Rats were sacrificed on the last day and the liver tissue was removed. Superoxide dismutase (SOD) activity and glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA) levels were evaluated in tissue samples. MDA levels increased in the MTX group according to the biochemical results. but these levels decreased significantly in group treated with HC. Also, SOD activity decreased in group of MTX. However, this enzyme activity increased depending on HC treatment. On the other hand, GSH level were significantly reduced in group used of MTX compared to controls in the rat's liver tissue. These results show that HC have a protective role against oxidative liver damage induced-MTX.