Marmara Bölgesi'nde klimatolojik yağış açığı indisinin zamansal değişimi
Temporal variations in climatologic precipitation deficit index in Marmara Region
  1. Tez No: 677637
  2. Yazar: TEVFİK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY PAMUK MENGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Marmara Bölgesi'nde, klimatolojik yağış açığı indisinin 1975-2018 yılları arasındaki zamansal değişimi Mann-Kendall trend analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada kullanılan meteoroloji istasyonlarına ait yağış değerlerinin 461 mm ile 828 mm arasında değiştiği ve ortalama değerin 644 mm olduğu tespit edilmiştir. Çalışmayı içeren dönem içerisinde, özellikle 1989, 2008 ve 2011 yıllarında ortalamanın oldukça altında yağış değerlerinin ölçüldüğü gözlenmiştir. Referans evapotranspirasyon değerlerinin ise 935 mm ile 1355 mm arasında değişiklik gösterdiği ve bölgenin ortalama değerinin 1048 mm olduğu hesaplanmıştır. Çalışma alanında, en düşük yağış açığı (PD) değeri 108 mm ile Sakarya istasyonunda, en yüksek PD değeri ise 668 mm ile evapotranspirasyon değerinin de en yüksek olduğu, Edremit istasyonunda gözlenmiştir. Mann-Kendall trend analizi sonuçlarına göre, çalışmada kullanılan 15 meteoroloji istasyonundan Kadıköy ve Lüleburgaz istasyonlarına ait yağış açığı değerlerinde, istatistiksel olarak %95 düzeyinde anlamlı bir trend varlığı tespit edilmiştir. Diğer 13 istasyonun 4'ünde artış, 9'unda ise azalış yönünde olmak üzere, istatistiksel olarak %95 güven düzeyinde önemli olmayan trend tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the temporal variation of the climatological precipitation deficit index between 1975-2018 in the Marmara Region was analyzed using the Mann-Kendall trend analysis method. It was determined that the precipitation values of the meteorology stations used in the study varied between 461 mm (Bilecik) and 828 mm (Sakarya) and average is 644 mm. During the period including the study, it was observed that precipitation values well below the average were measured especially in 1989, 2008 and 2011. It was calculated that the reference evapotranspiration values varied between 935 mm and 1355 mm and the average value of the region was 1048 mm. In the study area, it was observed that the lowest precipitation deficit (PD) value was in Sakarya station with 108 mm, and the highest PD value was in Edremit station with 668 mm, where the evapotranspiration value also was the highest. According to the results of the Mann-Kendall trend analysis, a statistically significant trend at the level of 95% was detected in the precipitation deficit values of Kadıköy and Lüleburgaz stations among 15 meteorology stations used in the study. A trend that is not statistically significant at 95% confidence level was determined, at the 4 of the remaining 13 stations in the direction of an increase and 9 of a decrease.