Ortaöğretim düzeyi işitme engelli öğrencilerde oryantiring eğitiminin bilişsel ve motor beceriler üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of orienteering education on cognitive and motor skills of hearing impaired students at a level of secondary education
- Tez No: 677636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı işitme engelli öğrencilere verilen oryantiring eğitiminin bilişsel ve motor beceriler üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmanın örneklem grubunu ortaöğretim eğitim kurumlarında eğitimlerine devam eden 26 kontrol ve 26 deney olmak üzere 52 işitme engelli öğrenci oluşturmuştur. Tesadüfi örneklem yöntemi ile öğrenciler iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunun yaş ortalamaları 18,23±1,30 yıl; deney grubunun yaş ortalamaları 18,38±1,20 yıldır. Deney grubuna 16 hafta süreyle haftada 3 gün ve günde 3 ders saati oryantiring eğitim programı uygulanmış, kontrol grubuna ise bu sürede oryantiring eğitimi uygulanmamıştır. Tüm katılımcıların bilişsel (dikkat, görsel bellek testleri) ve motor becerileri (çeviklik, hız, kuvvet, kavrama kuvveti, denge, esneklik) ön ve son testlerde ölçülmüştür. Verilerin homojen dağılıp dağılmadığına Shapiro Wilk analiz testi ile bakılmıştır. Tanımlayıcı istatistik analizler uygulanmıştır. Grup içi normal dağılmayan verilere ön- son test karşılaştırmaları Wilcoxon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of orienteering training given to hearing impaired students on cognitive and motor skills. The sample group of the study consisted of 52 hearing-impaired students, 26 of whom were control and 26 of whom were experimental, continuing their education in secondary education institutions. The students were divided into two groups with the random sampling method. The mean age of the control group was 18.23±1.30 years; The mean age of the experimental group was 18.38±1.20 years. The orienteering training program was applied to the experimental group for 16 weeks, 3 days a week and 3 hours a day, while orienteering training was not applied to the control group during this period. Cognitive (attention, visual memory tests) and motor skills (agility, speed, strength, grip strength, balance, flexibility) of all participants were measured in the pre and post tests. Whether the data were homogeneously distributed or not was checked with the Shapiro Wilk analysis test. Descriptive statistical analyzes were applied. Pre-post-test comparisons Wilcoxon test was applied to the data that were not normally distributed within the group.