Borik asit ve tamoksifen aynı anda uygulanmasının hormon reseptörü pozitif MCF-7 meme kanseri hücre dizilerinde sinerjistik etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 677660
  2. Yazar: SALİH TÜNBEKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM GÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç Kanser global olarak temel sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Meme kanseri dünya da ve ülkemizde kadınlarda en sık saptanan kanserdir. Meme kanseri tedavisinde cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi, hormonoterapi ve hedefe yönelik tedavi kullanılmaktadır. Özellikle hormon reseptörü pozitif olan hastalarda tamoksifen de dahil olmak üzere endokrin tedaviler kullanılmaktadır. Tamoksifen meme kanserinde hem cerrahi sonrası adjuvan tedavide hem de metastatik hastalıkta kullanılmaktadır. Tamoksifen kullanan hastalarda endişe verici durumlardan birisi tamoksifene karşı direnç gelişmesidir ve bu durum tedavide başarısızlığa yol açmaktadır. Bu yüzden literatürde tamoksifenin yeni türevleri ve kombinasyon çalışmaları bulunmaktadır. Tamoksifen preparat olarak tamoksifen sitrat formunda bulunmaktadır. Sitrat antioksidan özelliği ve aktif maddenin stabilitesini korumasından dolayı farmasötik preparatlarda sık kullanılan bir yardımcı maddedir. Borik asitin sitrat gibi zayıf bir asit olmasının yanında sitotoksik etkileride bulunmaktadır.Bu çalışmada tamoksifen ve borik asit kombinasyonlarının hormon reseptörü pozitif MCF-7 hücre dizilerinde hücresel canlılığa olan etkisi araştırılmaktadır. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda östrojen reseptör pozitif hücre dizileri olan MCF-7 hücreleri kullanıldı. Tamoksifen ve borik asidin doz, zaman bağımlı ve kombine bir şekilde hücrelere uygulanması sonucu hücre canlılığında meydana gelen değişimler MTT (3-(4,5-Dimethyl-2-thiazolyl)-2,5-diphenyl-2H-tetrazolium bromide) analizi ile belirlendi. Tamoksifen ve borik asidin kombine uygulanmasıyla oluşan kombinasyon indeks değerleri Compusyn 1.0 programı kullanılarak hesaplandı. Elde edilen veriler GraphPad Prism 8.4 istatistik programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular Tamoksifen ve borik asidin MCF-7 hücre dizilerinde hücre canlılığına olan etkisini belirlemek amacıyla doz ve zaman bağımlı olarak Tamoksifen ve borik asid uygulaması gerçekleştirildi. Tamoksifenin 24. Saatte 25 µM, 48. Saatte 15 µM ve 72.
Özet (Çeviri)
Introduction Cancer continues to be the main health problem globally. Breast cancer is the most common cancer detected in women in the world and in our country. Surgical treatment, chemotherapy, radiotherapy, hormonal therapy and targeted therapy are used in breast cancer treatment. Endocrine treatments, including tamoxifen, are used, especially in patients with hormone receptor positive. Tamoxifen is used in both postoperative adjuvant therapy and metastatic disease in breast cancer. One of the worrying situations in patients using tamoxifen is the development of resistance to tamoxifen, which leads to treatment failure. Therefore, there are new derivatives and combination studies of tamoxifen in the literature. Tamoxifen is available in the form of tamoxifen citrate as a preparation. Citrate is used as an excipient in pharmaceutical preparations due to its antioxidant properties. It maintains stability of active ingredients and is used as a preservative. Besides being a weak acid like citrate, boric acid has cytotoxic effects. In this study, the effect of tamoxifen and boric acid combinations on cellular survival in hormone receptor positive MCF-7 cell lines is investigated. Materials and Methods Estrogen receptor positive cell lines, MCF-7 cells, were used in our study. Changes in cell viability as a result of dose, time dependent and combined application of tamoxifen and boric acid to cells were determined by MTT (3- (4,5-Dimethyl-2-thiazolyl) -2,5-diphenyl-2H-tetrazolium bromide) analysis. Combination index values obtained by the combined application of tamoxifen and boric acid were calculated using the Compusyn 1.0 program. The data obtained were analyzed using the GraphPad Prism 8.4 statistical program. Results In order to determine the effect of tamoxifen and boric acid on cell viability in MCF-7 cell lines, Tamoxifen and boric acid were administered in a dose and time dependent manner.