Sanat ve tasarım disiplinleri lisans eğitiminde kullanılan stüdyoların mekan, donatı ve mobilya ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determination of space, equipment and furniture needs of studios used in undergraduate education of art and design
  1. Tez No: 677700
  2. Yazar: ZEYNEP DİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimari ve Dekorasyon, Industrial Design, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada amaç, tasarım ve/veya sanat eğitimi veren fakültelerdeki resim, heykel, seramik, grafik, mimarlık, iç mimarlık, şehir ve bölge planlama ve endüstriyel tasarım alanlarındaki tasarım stüdyolarının ve sanat atölyelerinin, mekân, donatı ve mobilya ihtiyaçlarını belirlemektir. Bu amaçla, nitel bir araştırma olarak planlanan bu çalışmada, belirlenen örneklem dahilindeki bölümlerde görev yapan öğretim elemanlarıyla görüşmeler yapılmış; çalışmaya konu mekanların, yani tasarım stüdyoları ve sanat atölyelerinin, mekânsal ihtiyaçları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında veriler, 8 farklı alandan 15 öğretim elemanının katılımıyla elde edilmiş; elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Bulgular, kimi disiplinlerin benzer ihtiyaçlar içerisinde olduğunu; kimi disiplinlerin birbirinden beslenmesinin faydalı olabileceğini ve dolayısıyla interdisipliner ve multidisipliner çalışmanın önemini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the space, furnishing and furniture needs of design studios by interviewing experts in the fields of painting, sculpture, ceramic, graphic design, architecture, interior architecture, city and regional planning and industrial design in design and art faculties. For this purpose, in this study, which was planned as a qualitative research, interviews were held with the lecturers working in the departments within the determined sample; The spatial needs of the spaces subject to the study, namely design studios and art workshops, were tried to be determined. Within the scope of the study, the data were obtained with the participation of 15 lecturers from 8 different fields; The obtained data were subjected to content analysis. Findings show that some disciplines have similar needs; revealed that it can be beneficial to feed some disciplines from each other and therefore the importance of interdisciplinary and multidisciplinary work