Güncel sanat uygulamalarında kendilik stratejileri
The strategies of self in contemporary art practice
  1. Tez No: 677835
  2. Yazar: SEDANUR GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, sanatçıların otoetnografik bir yaklaşımla ele aldıkları kendilik kavramının sanatsal bir strateji olarak çağdaş sanat pratiğine nasıl dönüştüklerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Yapılan araştırmada, kendilik kavramı ile ilgili olarak çok sayıda sanatçı ve üretiminin olması nedeniyle farklı disiplinden birer sanatçı seçilmiş ve kendiliği bir strateji olarak ele alan en önemli eserleri üzerinden irdelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, kendilik stratejisi olarak seçilen kimlik, cinsiyet, otobiyografi, otoetnografi, beden ve nesne kavramları bağlamında ele alınmış ve performans, enstalasyon, video, fotoğraf, famaj, gibi çağdaş sanat pratikleri çerçevesinde kavramsal bir yaklaşımla analiz edilmeye çalışılmıştır. Ele alınan sanatçı ve eserleri literatür taraması ve doküman incelemesi yöntemiyle elde edilmiştir. Elde edilen verilerde sanatçıların Modern dönemde kendilerini temsil etme yaklaşımındaki biçimsel ve estetik ifade biçimi yerine çağdaş sanat pratikleri içerisinde yeni bir temsil biçimi olarak“sunum”nesnesine çevirdikleri tespit edilmiştir. Kendilik stratejisi doğrultusunda kendisini keşfetmek için bir otobiyografi yaklaşımı benimseyen bu araştırma, yeni bir kimlik geliştirme süreci olarak geçişken bir otobiyografik hikâye anlatımı hakkında yeni bilgilerin geliştirilmesi ve kurgulanması için bir deneme alanı olarak görülmesi gereğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been conducted in order to investigate how the concept of self, which artists handle with an autoethnographic approach, transforms into contemporary art practice as an artistic strategy. In the study, an artist from different disciplines was chosen due to the large number the artists and productions related to the concept of the self, and it was tried to be examined through his most important works that consider the self as a strategy. In this context, identity, gender, autobiography, autoethnography, body and object concepts selected as a self-strategy have been discussed in the context of contemporary art practices such as performance, installation, video, photography, collage, etc. The artists and their works were obtained by literature review and document analysis method. In the data obtained, it was determined that the artists turned into an object of“presentation”as a new form of representation in contemporary art practices instead of the formal and aesthetic expression form in the approach to represent themselves in the modern period. This research, which adopts an autobiographical approach to discover itself in line with the self-strategy, proposes that it should be seen as an experimental field for developing and constructing new information about a transitional autobiographical storytelling as a process of developing a new identity.