Güncel sanat pratiklerinde kendilik
Being yourself in contemporary art practices
  1. Tez No: 671792
  2. Yazar: SİBEL ŞENLER
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanlar; tarihin ilk çağlarından itibaren kendisiyle ilgili iz bırakma amacıyla mağara duvarlarını, kayaları, taşları kullanmıştır. Gündelik yaşam dinamiklerini ifade etmek, aktarmak amacıyla resmetme çabası aynı zamanda kendiliklerini ortaya koyma çabasıdır. Kendinden izler bırakma kaygısının sanata dönüşmesi keskin çizgilerle ayrılmasa da öznel deneyimleri aktarma zaman içerisinde dönüşüm/değişim göstermiştir. Yaşamın sürekli değişim göstermesi toplumsal aktörlerin ve bireylerin değişmesini de kaçınılmaz kılmıştır. Bireydeki her türlü değişim; bireyin, çevresine, topluma, yaşama bakış açısına da yansımış ve kendi kimliğini inşa sürecini etkilemiştir. Bu değişim aynı zamanda sanatın öznesine ve nesnesine yansımış, sanatta yeni değerlendirmelerin, yeni oluşumların ve aktarma biçimlerinin görülmesine neden olmuştur.“Güncel Sanat Pratiklerinde Kendilik”başlıklı konu kapsamında, toplum içerisinde yaşayan bireyin“ben”kavramını nasıl gerçekleştirdiği üzerine sorgulamalar yapılmış, kendilik kavramı tartışılmış ve ulaşılan çıkarımlar doğrultusunda sanatsal uygulamalar yapılmıştır. Yapılan uygulamalarda kendilik kavramını ve anlayışını çağrıştıran nesneler kullanılarak“kendilik”düşüncesinin sanatla iç içe geçmiş yapısı somut hale getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
People have used cave walls, rocks, stones to leave a trace related to themselves since the early ages of history. The effort of portraying daily life dynamics is also the effort of entities. Although the transformation of leaving self-traces anxiety into art is not separated with sharp lines, transferring subjective experiences has transformed / changed over time. The constant change of life has also made the change of social actors and individuals inevitable. All kinds of changes in the individual have also reflected to the individual's perspective on his environment, society, life and have affected the process of building his own identity. This change has also reflected to the subject and object of art and caused new assessments, new formations and forms of transmission to be seen in art. Within the scope of the subject studied, how the individual living in the society realizes the concept of“I”was discussed through the questions. By using the objects evoking entity concept and understanding, the interwined structure of“entity”idea and art is tried to be embodied. Based on the relationship between the society and individual, we can say that“entity”concept is emphasized in order to increase the originality in the art plane.