Türk havacılık tarihinde Yeşilköy Havaalanı (1912-1985)
Yeşilköy Airport in Turkish aviation history (1912-1985)
- Tez No: 677856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET AYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Civil Aviation, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezde Yeşilköy Tayyare Mektebi ile başlayarak askeri boyuttan sivil bir boyuta yani Yeşilköy Havaalanı'na dönüşümü ve Türk havacılık tarihinde günümüze kadar oynadığı rol ele alınmıştır. Birinci bölümde Osmanlı Devleti'nde başlayan havacılık faaliyetlerinden, Yeşilköy Tayyare Mektebi'nin kuruluş sürecinden bahsedilmiştir. Devamında Yeşilköy Tayyare Mektebi'nin savaşlarda ordu teşkilatı için askeri bir merkez haline gelmesi ve savaş sonrası dönemde Yeşilköy Havaalanı'nın kuruluş süreci ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde Türkiye Cumhuriyeti'nin de taraf olduğu uluslararası hava hukuku antlaşmaları kapsamında oluşturulan standartların neler olduğu ve bu standartlar ile birlikte Yeşilköy Havaalanı'nın uluslararası bir boyut kazanması kapsamında yaşanan dönüşümler bu bölümün içeriğini oluşturmuştur. Tezin üçüncü bölümünde ise gelişen jet motor teknolojisinin uluslararası hava yolcu trafiğine etkilerinin yanı sıra bölgesel sorunlar ve Avrupa'ya işçi göçü ile birlikte Yeşilköy Havaalanı'nın bölgesel hava trafiğinin önemli merkezlerinden biri haline gelmesi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda Yeşilköy Havaalanı'nda artan hava trafiğine yönelik alınan tedbirler kapsamında 1960'dan itibaren pist ve tesislerin revize işlemleri ve 1968'de yapımına başlanan Master Plan dâhilinde Yeşilköy Havaalanı'nın modern bir görünüm kazanma sürecinden bahsedilmiştir. Akabinde Yeşilköy Havaalanı'nın isminin 1985'de Atatürk Havaalanı olarak değişme süreci ve günümüze kadar genel durumuna kısaca değinilmiştir. Nihayet Yeşilköy Havaalanı'nın Türk ve dünya sinema tarihindeki önemi, burada yaşanan kazalar, siyasi olaylar, terör saldırılarına değinilerek popüler kültürdeki yeri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
in the thesis, starting with the Yeşilköy Aeroplane School, the transformation from a military dimension to a civilian dimension, the namely Yeşilköy Airport and the role of it has played in Turkish aviation history until today is discussed. In the first chapter, aviation activities that started in the Ottoman Empire and the establishment process of the Yeşilköy Aeroplane School were mentioned. Subsequently, The Yeşilköy Aviation School became a military center for the army in the wars and the establishment process of Yeşilköy Airport was discussed in the post-war period. In the second part of the thesis, what the standards established within scope of international air law agreements to which the Republic of Turkey is a party and the transformation experienced within a scope of these standards and Yeşilköy Airport gaining an international dimension constitute the content of this section. In the third part of thesis, the effects of developing jet engine technology on international air passenger traffic, as well as regional problems and migration of workers to Europe, emphasized that Yeşilköy Airport has become one of the important centers of regional air traffic. In this context, within scope of measures taken for increased air traffic at Yeşilköy Airport, the revised operations of the runways and facilities since 1960 and process of acquiring a modern appearance of Yeşilköy Airport were mentioned within the scope of the Master Plan, which was started in 1968. Subsequently, the process of changing the name Yeşilköy Airport to Atatürk Airport in 1985 and its general situation to date were briefly mentioned. Finally, the importance of Yeşilköy Airport in Turkish and world cinema history, accidents, political events, terrorist attacks were mentioned and its place in popular culture was discussed.