Tayyîb Sâlih'in hikâyeciliği ve Dûmetu Ved Ḥâmid adlı eserinin incelenmesi
Tayeb Salih's storytelling and analysis of work the name of Dûmetu Ved Hâmid's
  1. Tez No: 677857
  2. Yazar: YUSRA ÖZALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tayyîb Sâlih Dûmetu Ved Ḥâmid adlı eseriyle modern Arap edebiyatında dikkat çekmiştir ve Arap hikâyeciliğinin gelişiminde pay sahibi olmuştur. Tez çalışmasında incelediğimiz Dûmetu Ved Ḥâmid eserinde yazarımız hikâyelerindeki zengin üslubu ve dikkat çeken tasvirleriyle kısa hikâyede gerçekçi akımının önemli temsilcilerinden kabul edilmiştir. Sudan hikâyeciliğine toplumsal gerçekçilik bakımından modern hikâyeler ekleyerek özelde Arap ülkelerinde genelde ise dünya ülkelerinde ün kazanmıştır. Bu tez çalışmasında Tayyîb Sâlih'in hayatı, eğitimi, başarıları ve edebî yönü ele alınmıştır. Yazarın Dûmetu Ved Ḥâmid adlı eseri tanıtılarak eserin içinde bulunan hikâyeler olay örgüsü, şahıs kadrosu, zaman ve mekân, anlatım teknikleri, dil ve üslup, tema bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tayeb Salih was famous in Arabic literature for his book called Dûmetu Ved Ḥâmid. He had a prominent role in the development of the Arab story. In this research that we presented on the book Dûmetu Ved Ḥâmid, we noted the style of the artistic writer in his short stories from the strong, who is considered the realistic representative of the Arab story. The writer added the stories of the real society issue in Sudan to modern Arab stories and gained fame on the international level in general and in Sudan in particular. In this research, he focused on the birth, life, education and awards of Tayeb Salih. I was also interested in this research by presenting Dûmetu Ved Ḥâmid's book and checking the content inside it in terms of event, hero, time, place and linguistic style.