Synthesis and characterization of polyhedral oligomeric silsesquioxane containing dye and its use as a dye for cell imaging
Polihedral oligomerik silseskuokzan içeren boya sentezi ve karakterizasyonu ve hücre görüntüleme için boya olarak kullanımı
- Tez No: 677874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ERTAN, DOÇ. DR. SULTAN BELGİN İŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
POSS içeren polimerlerin önemi elektronik ve fotonik cihazlarda ve birçok yeni uygulamada çokça kullanılması nedeniyle artmıştır. POSS biriminin varlığı, biri organik alkil grupları diğeri inorganik silseskuioksan çekirdekleri olmak üzere iki kısımdan oluşan benzersiz hibrid yapısından dolayı polimere ait mekanik, termal ve fiziksel özellikleri önemli ölçüde artırır. Bu çalışmada, 1-poss-2,5di (tiofen 2-il)-1 H-pirol monomerinin kimyasal polimerizasyonu ile yeni bir poli (tiyofen-pirol-tiyofen) konjuge polimer türevi sentezlendi. Monomer ve polimerin yapısı 1H-NMR ve FT-IR ile karakterize edildi. Sentezlenen boya, PSNS-POSS olarak adlandırıldı ve üç farklı hücrede (MC3T3, L929, and MCF7) hücre boyama özelliği incelendi.
Özet (Çeviri)
The importance of POSS containing polymers has increased, especially their optical properties, because of its use in many new applications in electronic and photonics devices. The presence of a POSS molecule enhances the mechanical, thermal and physical properties significantly, due to its unique hybrid structure consisting of two parts, one is organic alkyl groups, and the other is inorganic silsesquioxane cores.In this study, a conjugated poly (thiophene-pyrrole-thiophene) polymer was obtained by chemical polymerization of 1-poss-2,5 di (thiophen-2-yl) -1H-pyrrole monomer. The synthesized dye,named as PSNS-POSS, then characterized by1H-NMR and FT-IR. The polymer is used for staining three different cells (MC3T3, L929, and MCF7).