Helal turizm ürününde marka farkındalığının marka bağlılığı üzerindeki etkisinde marka kişiliğinin rolü
The role of brand personality in the effect of brand awareness on brand loyalty in halal tourism product
  1. Tez No: 677889
  2. Yazar: MÜZEYYEN BÜŞRA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLSEN BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İslam inancına sahip turistlerin somut ve soyut ihtiyaçlarının karşılanması olarak belirtilen helal turizm pazarında yer almak isteyen turizm pazarlamacılarının, yatırımcıların ve işletmelerin marka farkındalığı oluşturması ve marka kişiliği ortaya koyarak bu ürünleri tercih edilir bir ürün haline getirmeleri gerektiği öngörülmektedir. Helal ürünlerin ve Müslüman inancının ana öğretilerini kapsayan bir konaklama sisteminde helal turizm ürünü marka farkındalığı ve kişiliği oluşturulması ile helal turizm ürünlerine yönelik bağlılık sağlanarak sürdürülebilirliği, karlılığı ve kimliklendirmeyi kolaylaştırmak mümkün olabilecektir. Bu araştırmada helal turizm ürünlerinin marka farkındalığının marka bağlılığı üzerindeki etkisi marka kişiliği açısından belirlenmeye çalışılmıştır. Helal turizm ürününün talep edilmesini ve tüketicilerin satın alma davranışlarında ürün marka farkındalığının etkisini anlayarak helal turizm ürünündeki marka bağlılığının oluşturulmasına yönelik marka kişiliğinin potansiyeli değerlendirilmiştir. Buradan hareketle, helal turizm ürününde ürün marka farkındalığı ve ürün kişiliğinin oluşum düzeyini belirlemek ve marka bağlılığı ilişkilerini ortaya koymak üzere, kolayda örneklem yöntemi kullanılarak anket çalışması yapılmıştır. İstanbul'da bulunan helal turizm konseptli otellerde konaklayan helal turizm ürünü kullanan 18 yaş ve üzeri turistlerden toplanan veriler sonucunda, 406 katılımcıya ulaşılmıştır. Bu verilerin analizinden elde edilen bulgulara göre, helal turizm ürünü marka farkındalığının, ürün marka bağlılığı ve marka kişiliği üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Helal turizm ürününün marka farkındalığının marka bağlılığına olan etkisinde, marka kişiliğinin olumlu bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak turistleri helal turizm ürünlerine çekmek için, marka farkındalığı, marka kişiliği oluşturmanın önemli olduğu ve marka bağlılığı oluşturmada bu unsurlar çerçevesinde stratejiler geliştirilmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is foreseen that tourism marketers, investors and businesses who want to take part in the halal tourism market, which is stated as meeting the tangible and intangible needs of tourists with Islamic belief, should create brand awareness and create a preference element by revealing brand personality. It will be possible to facilitate sustainability, profitability and identification by establishing a halal tourism product brand awareness and personality in an accommodation system that covers the main teachings of halal products and the Muslim belief, and by ensuring commitment to halal tourism products. In this research, halal tourism products, the effect of brand awareness on brand loyalty has been tried to be determined in terms of brand personality. Understanding the demand for halal tourism products and the impact of product brand awareness on consumers' purchasing behavior, the potential of brand personality to create brand loyalty in halal tourism product was evaluated. From this point of view, a survey study was conducted using the convenience sampling method in order to determine the level of product brand awareness and product personality formation in halal tourism product and to reveal the brand loyalty relations. As a result of the data collected from tourists aged 18 and over using halal tourism products staying in halal tourism concept hotels in Istanbul, 406 participants were reached. According to the findings obtained from the analysis of these data, it was concluded that halal tourism product brand awareness has an effect on product brand loyalty and brand personality. It has been determined that brand personality has a positive effect on the effect of brand awareness of halal tourism product on brand loyalty. As a result, it has been determined that in order to attract tourists to halal tourism products, it is important to create brand awareness and brand personality, and it is necessary to develop strategies within the framework of these elements in creating brand loyalty.