Stratejik yönetim kapsamında helâl turizm otellerinin vizyon ve misyon bildirgelerinin analizi
An analysis of the mission and vision statements on the strategic management of halal hotels
- Tez No: 585080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM YAZICI YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ekonominin büyümesi ile artan refah seviyesi insanları daha fazla seyahat etmelerine ve tatillerini farklı destinasyonlarda geçirmelerini sağlamıştır. İşletmelerin uzun ömürlü olabilmeleri için değişen çevre, teknoloji ve müşteri beklentileri iyi gözlenmelidir. Bu sayede otel yönetimleri değişen şartlara uyarak ve misafirlerin algılayacağı şekilde yeni stratejiler belirleyerek diğer benzer işletmelerden farklarını ortaya koyabilirler. Stratejik yönetimin en önemli unsurlarından ikisi işletmenin iç ve dış müşterilerine hedeflediği amaçlarını anlatabildiği misyon ve vizyon ifadeleridir. Bu çalışmada; turizm sektöründe yeni eğilimler ve oluşum olarak son yıllarda önemli bir yere sahip olmaya başlayan, misafirlerine misyon ve vizyon ifadeleri ile farklılıklarını ve varoluş nedenlerini aktarma fırsatı bulan“helâl konseptli”otellerin misyon ve vizyon ifadelerinin analiz edilmesi ve değerlendirmesi amaçlanmıştır. Otellerin hizmetlerini helâl turizm konseptine uyarlamaları son on yıllık bir zamanı kapsamaktadır. Turizm Bakanlığı ve diğer meslek kuruluşları tarafından otellerin vermekte oldukları hizmetlere göre bir sınıflandırma yapılmadığı tespit edilmiştir. Bundan dolayı, evren ve örneklem amaçlı örnekleme yöntemi ile otellerin hizmet ettikleri kesim ve konsepte yönelik sınıflandırma ile seçilmiştir. Örneklemin oluşturulmasında helâl otellerin satış ve pazarlaması yapılan internet sitesi“halalbooking.com”seçilmiştir. Sitede yer alan beş yıldızlı oteller araştırmaya dâhil edilmiştir. Toplamda 5 yıldızlı 47 helâl otel bulunmuştur. Bulunan 47 helâl otelin internet siteleri incelenerek ve diğer iletişim yolları kullanılarak toplam 25 helâl otelin misyonuna ve 21 helal otelin vizyonuna ulaşılmıştır. Helâl oteller misyon açısından incelendiğinde ise literatürde yer alan misyon öğelerinden ağırlıklı olarak“müşteri(misafir), hizmet, felsefe karlılık-büyüme-süreklilik”öğelerine yer verdiklerine, vizyon bakımından ise incelendiğinde çoğunlukla“idealist olma, gelecek tanımlayıcı, ayırt edici olma, özgünlük”gibi vizyon öğelerine yer verdikleri bulunmuştur. Bu araştırmada bazı otellerin misyon ve vizyon ifadelerine önem verdiklerine, çoğunun literatürde bulunan öğelere dikkat ederek oluşturduklarını ama genel olarak helal otel konseptinin pazarlama aracı olarak kullanıldığı sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The growing welfare level of the economy has enabled people to travel more and spend their holidays in different destinations. Businesses should observe the changing environment, technology and customer expectation. Thus, the hotel boards can discern from similar hotels by adapting the changing conditions and determining new strategies which can be perceived by the guests. Two of the most important factors of strategic management are the mission and vision stamens which can clearly express the hotels' objectives. The purpose of this study is to analyse and evaluate the mission and vision statements of“halal”hotels, which convey their differences with the help of their mission and vision statements and their reasons for existence to the guests. Halal hotel concept is a new approach and formation in the tourism sector. It is in the last ten years that hotels have adapted their services to the concept of halal tourism. It is identified that no classification is made according to the services provided by the hotels by neither the Ministry of Tourism nor other professional organizations. For this reason, purposive sampling has been used to choose sampling from the population of the hotels in order to serve it in the concept. The sampling has been chosen from the internet site“halalbooking.com”which does the sales and the marketing of halal hotels. The five star hotels from the site have been included in the study. 47 five star hotels have been included in total. By examining these hotels' websites and using other communication tools, mission statements of 25 hotels and vision statements of 21hotels have been obtained. When the halal hotels were examined from mission statements point of view, it has been discovered that they give importance to customers (guests), service, philosophy and profitability-growth-continuity among the mission factors found in literature. When their vision statements were looked at, it has been found out that being idealistic, being a future maker, being distinctive and originality stand out. It has been concluded from this study that some hotels give importance to their mission and vision statements, they create the statements by taking the factors from the literature consideration, but halal tourism concept is usually can use as a marketing tool.