A study on optimum layout design of piezometers in earth-fill dams
Toprak dolgu barajlarda piyezometrelerin optimum yerleştirilmesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 677891
  2. Yazar: SALİH GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Toprak dolgu barajların yıkılma sebeplerinden biri boşluk suyu basıncının istenmeyen seviyelere ulaşmasıdır. Bu sebeple boşluk suyu basıncının baraj gövdesi içerisindeki dağılımının, barajın hizmet ömrü boyunca kapsamlı şekilde gözlemlenmesi gerekmektedir. Gözlem, baraj gövdesi içerisine yerleştirilen bir ölçüm sistemi ile yapılmaktadır. Bu sistem piyezometre adı verilen sensörlerden oluşmaktadır. Ancak piyezometrelerin sayısını ve yerleştirilmesi gereken konumları belirten herhangi bir kılavuz bulunmamaktadır. Günümüzde ölçüm sistemleri geçmişteki tecrübelere, isteğe bağlı seçimlere veya güvenli tarafta kalmak amacıyla abartılan yaklaşımlara bağlı kalınarak tasarlanmaktadır. Bu durum gereksiz derecede yüksek maliyetlerle birlikte, yapının durumu hakkında doğruluğundan emin olunamayan bilgiler elde edilmesine sebep olmaktadır. Bu çalışmada, çeşitli toprak dolgu baraj kesitleri değişken parametrelerle analiz edilerek boşluk suyu basıncının zamandan bağımsız akım, haznenin ani dolma ve ani çekilme durumları altındaki davranışı incelenmiştir. Piyezometrelerin baraj gövdesi içerisindeki konumu ve sayısına bağlı en ideal cihaz yerleşimi elde edilmiştir. Piyezometreler uygun konumlara yeterli sayıda yerleştirilerek, ölçüm sisteminin ekonomik ve gerçeğe en yakın sonuçlar verecek şekilde tasarlanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Excessive pore water pressure is one of the causes of failure in earth-fill dams. Therefore, distribution of pore water pressure within the dam body must be observed throughout the lifetime of the structure. The observation can be performed by means of an instrumentation system installed within the embankment. The system consists of sensors placed at specific loations. There are no standard guidelines to assign required number of the sensors and their proper locations within the body. Currently, instrumentation systems are always designed by only experiences, arbitrary desires or overrated approaches to be on the safe side. These procedures may cause unnecessarily high costs and questionable information about the structural behaviour. In this study, behaviour of the pore water pressure distribution under steady state, rapid fill, and rapid drawdown conditions is examined by analyzing various earth-fill dam cross-sections with different parameters. According to the results, best locations and number of the piezometers are determined to establish an ideal piezometer layout within the dam body. This layout is proposed to be the most economical and realistic design of monitoring system which provides appropriate information about number and locations of the sensors.