Boş zaman motivasyonu ve yaşam tatmini ilişkisinde boş zaman tatminin aracılık etkisi: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
The mediation effect of leisure satisfaction on the relationship of leisure motivation and life satisfaction: A research on university students
  1. Tez No: 677911
  2. Yazar: EBRU BARAKAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE DİLEK SEVİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı, boş zaman tatmininin boş zaman motivasyonu ve yaşam tatmini ilişkisindeki aracılık etkisini incelemektir. Bununla birlikte değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Veri toplama aracı olarak ilgili alan yazından elde edilen bilgiler ışığında oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Araştırma, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan üniversitelerde lisans düzeyinde turizm eğitimi alan öğrencilere yönelik olarak Ocak 2021-Mart 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Yapılan anket çalışması sonucunda kullanılabilir ve analize dahil edilebilir 433 anket verisine ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında oluşturulan hipotezler ve elde edilen veriler Yapısal Eşitlik Modeli testi ve SPSS ile ölçülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre bağımlı ve bağımsız değişkenlerin birbirleri arasında ilişkili oldukları görülmektedir. Boş zaman tatmininin, boş zaman motivasyonu ve yaşam tatmini ilişkisindeki aracılık etkisinin kısmen desteklendiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarından hareketle ilgili alan yazın araştırmacılarına ve kuruluşlara çeşitli öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating effect of leisure satisfaction on leisure motivation and life satisfaction. At the same time, it is to reveal the relationships between variables. The questionnaire form created in the light of the information obtained from the relevant literature was used as the data collection tool. The research was conducted between January 2021 and March 2021 for students studying tourism at the undergraduate level at universities located in the Southeastern Anatolia Region. As a result of the survey study, 433 questionnaire data that can be used and included in the analysis were reached. The hypotheses and data obtained within the scope of the research were measured with the Structural Equation Model test and SPSS. According to the results of the research, it is seen that the dependent and independent variables are related to each other. It was concluded that the mediating effect of leisure satisfaction in the relationship between leisure motivation and life satisfaction was partially supported. Various suggestions are offered to literature researchers and institutions based on the results of the research.