Türk evlilik törenlerinde gösterişçi tüketim motivasyonlarının incelenmesi: Yeni evli kadınlar üzerine nitel bir araştırma
Exploring the conspicuous consumption motivationsin Turkish wedding ceremonies: A qualitative study of newly married womens
- Tez No: 677951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yeni evlenmiş çiftlerin gerçekleştirmiş olduğu evlilik töreni ritüellerine ilişkin gösterişçi tüketim motivasyonları incelenmiştir. Bu doğrultuda tezin ilk kısmında araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve araştırma soruları, derinlemesine mülakat soruları ve derinlemesine mülakat sorularını aydınlatmak amacıyla literatüre ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra ise bireylerin tüketim faaliyetleri ve tüketici davranışlarında etkili olan değişkenler hakkında bilgiler verilerek, yaşam tarzı ve dönemsel özelliklerin gösterişçi tüketim davranışlarıyla ilişkisi detaylı olarak mercek altına alınmıştır. İkinci bölümde kültür kavramı detaylı olarak açıklanmış, gösterişçi tüketim davranışı ile ilişkilendirilebilecek yapılara değinilmiş Hofstede (1994), ve McCaracken'ın (1986) kültürel kategorilerinden yola çıkarak Türkiye toplumu kültürü hakkında bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ritüel tüketimi, evlilik törenine ilişkin tüketim faaliyetlerine konu olan nesne ve hizmetler, törenlerin düzenleniş biçimi ve törenlerin düzenlenmesinde etkili olan konulara değinilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde ise, katılımcılardan elde edilen veriler kodlanarak 5 ayrı kategoride; gelenekten kaçış ve geleneği gerçekleştirme, kültür endüstrisi, içsel motivasyonu sağlama, kozmolojik inançlar, statüyü vurgulama başlıkları altında alt kategorilere ayrılarak veriler doğrultusunda kategorize edilmiştir. Derinlemesine mülakat görüşmeleri ve alan notlarından elde edilen veriler kodlanarak literatür desteğiyle yorumlanmıştır. Araştırma sonuçları en kapsamlı haliyle, bireylerin sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak, serveti ve satın alma gücünü sergilemek, farklı olmak, aile prestijini korumak, kültürel değerleri korumak, gerçek varlık düzeyini gizlemek amacıyla referans etkisi, moda etkisi ve kültür endüstrisinin etkisiyle sembolik ritüel nesne ve hizmetleri kullanarak gösterişçi tüketim faaliyetlerinde bulunduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, newly married coupled coupled couplets in Turkey were examined for conspicuous consumption rituals. In this respect, in the first part of the thesis, the subject of the study, purpose, importance, method and research questions, in-depth interview questions and depth interview questions are included in the literature. Then, if the consumer activities and consumer activities of individuals are given to the variables that are effective in consumer behaviors and the relationship of life-style and periodic properties are subjected to the lens in detail. In the second chapter, the concept of culture is described in detail, the Hofstede (1994), and McCaracken (1986), and the cultural categories of McCaracken (1986), the cultural categories of Turkey is included in the culture of Turkey. In the third chapter, ritual consumption, objects and services, which are subject to consumption activities on the marriage ceremony, the ceremonies are mentioned in the organization format and the ordinance of the ceremonies. In the fourth section of the thesis, the data obtained from the participants are encoded in 5 separate categories; Escape and tradition of tradition, culture industry, intrinsic motivation, cosmological beliefs, are divided into subcategories under highlighting the status, and categorized in line with data. The data obtained from the in-depth interviews and the data notes were coded by the literature support. Research results in the most comprehensive form of meet the social and psychological needs of individuals, showing the social and psychological needs, to show the wealth and purchase power, to protect the family prestige, to protect the family prestige, to protect the cultural values, to hide the real asset level, and the effect of the cultural industry, symbolic ritual objects and services. showed that they were found in pretending consumption activities.