Keban Baraj Gölü Pertek Bölgesi'nde balıkçılık ve balıkçıların sosyo-ekonomik analizi
Fishing and socio-economic analysis of fishermen in Pertek Region of Keban Dam Lake
  1. Tez No: 677962
  2. Yazar: ŞAHİN AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez çalışmasında, Keban Baraj Gölü'nün Pertek avlak sahasındaki balıkçılık kaynaklarının ve balıkçıların sosyo-ekonomik özelliklerinin belirlenmesi ve bölgedeki balıkçılık ile ilgili sorunların ortaya kanması amaçlanmıştır. Araştırma materyalini, Keban Baraj Gölü'nde avcılık yapan balıkçılardan anket yolu ile elde edilen veriler ve bu balıkçıların kullandıkları av araç ve donanımlarının yerinde incelenmesi sonucu elde edilen veriler oluşturmaktadır. Anketler 2019 yılı avcılık sezonu olan 1 Temmuz 2019 ile 1 Nisan 2020 tarihleri arasında avcılık yapan balıkçılarla birebir görüşmelerle, kapalı ve açık uçlu sorular şeklinde uygulanmıştır. Balıkçıların yaşlarının 35 ile 60 arasında değiştiği ve çoğunluğunun (%38,4) 41-45 yaş aralığında bulunduğu, bütün balıkçıların evli olduğu, öğrenim durumlarının çoğunlukla ilkokul (%61,5) ve ortaokul (%30,8) düzeyinde olduğu, çocuk sayılarının 0 ile 4 arasında değiştiği ve yarısından fazlasının (%54) balıkçılık dışında başka bir gelirlerinin olmadığı tespit edilmiştir. Bölgedeki balıkçıların çoğunluğunun mesleği severek ve isteyerek değil, mecbur olduklarından ve geçimlerini sağlamak için yaptıkları görülmüştür. Balıkçıların oldukça önemli ve çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Bu sorunları; yüksek akaryakıt maliyeti, yüksek av aracı maliyeti, balıkçı teknelerinin eski ve bakımsız olması, balık pazarlamada karşılaşılan sorunlar, balık halinin olmayışı, yasal olmayan balıkçılık ve denetimlerin yetersizliği şeklinde sıralayabiliriz. Konu ile ilgili tüm paydaşların bir araya gelerek bölgedeki balıkçılık için bir yönetim planı oluşturması sorunların çözümünde etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to determine the fishing resources and the socio-economic characteristics of the fishermen in the Pertek catch area of Keban Dam Lake and to reveal the problems related to the fishery in the region. The research material consists of the data obtained through surveys from the fishermen who are fishing in Keban Dam Lake and the data obtained because of the on-site examination of the fishing gear and equipment used by these fishermen. The surveys were applied in the form of closed and open-ended questions, with one-to-one interviews with fishermen who were fishing between 01 July 2019 and 1 April 2020, which is the 2019 fishing season. The age of the fishermen ranged from 35 to 60 and the majority (38.4%) were between the ages of 41-45, all fishermen were married, their education was mostly primary school (61.5%) and middle school (30.8%), the number of children It was determined that it ranged from 0 to 4 and more than half (54%) of them had no other income than fishing. It has been observed that most of the fishermen in the region did their profession not lovingly and willingly, but when they had to and for their livelihood. Fishermen have very important and pending problems. These problems: High fuel cost, high fishing gear cost, old and neglected fishing boats, problems encountered in fish marketing, lack of fish market, illegal fishing, and insufficiency of inspections. It is also important that all relevant stakeholders come together and create a management plan for fisheries in the region.