Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde seyahat varakası uygulaması (1914-1921)
Internal passport application in the last period of The Ottoman Empire (1914-1921)
  1. Tez No: 678002
  2. Yazar: CANER KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Avrupa coğrafyasında yirminci yüzyılda patlak veren Birinci Dünya Savaşı'na Osmanlı İmparatorluğu da katılmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında verilmeye başlanan seyahat varakası Osmanlı uyrukluların ve yabancıların yurtiçindeki yolculuklarına olanak sağlayan belge olarak tanımlanabilir. Osmanlı otoritesi bu esnada seyahat varakası uygulaması ile güvenliği sağlamaya gayret etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nda seyahat varakası uygulamasına 1915 ve 1917 tarihli kanunlar ile beraber 1915 ve 1916 tarihli talimatnameler aracılığıyla yön verilmiştir. Öte yandan merkez tarafından verilen kararlar ile pratikte karşılaşılan ve karşılaşılacak noksanlıkların giderilmesine gayret edilmiştir. Otorite seyahat varakası tatbiki ile Osmanlı, vatandaşlarının ve yabancıların yurtiçi yolculuklarında imkanlar dahilinde hakimiyet kurmuştur. Seyahat varakasız ve özel izinsiz gerçekleşen yolculuklar uygulamada öne çıkan problemler olmuştur. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra da bir süre daha seyahat varakası aracılığıyla yolculuklar üzerinde hakimiyet kurulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire participated in the First World War, which broke out in the European geography in the twentieth century. The internal passport, which was started to be given during the First World War, can be defined as the document that allows Ottoman nationals and foreigners to travel within the country. In the meantime, the Ottoman authority tried to provide security with the internal passport application. The internal passport application in the Ottoman Empire was guided by the laws of 1915 and 1917, as well as the instructions of 1915 and 1916. On the other hand, with the decisions made by the center, efforts were made to eliminate the deficiencies encountered or to be encountered in practice. With the application of the internal passport, the authority established dominance in the domestic journeys of Ottoman citizens and foreigners within the possibilities. Travels without an internal passport and without special permission were the prominent problems in practice. After the First World War, for a while, it was desired to establish dominance over the journeys through the internal passport.