İç girişimcilik algısının işletme başarısındaki rolü: Karabük'teki demir çelik işletmeleri örneği
The role of intrapreneurship perception in business success: The case of iron and steel businesses in Karabük
  1. Tez No: 678003
  2. Yazar: HAYRİYE ŞULE ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Girişimciler bilgi ve becerilerini, deneyim ve hayallerini kullanarak, kendi işini kuran, yürütebilmek için en uygun yöntemleri kendi başına keşfeden ve uygulayan kişilerdir. Ancak Türkiye şartlarında girişimci kişileri bulmak zor olmaktadır. Bunun nedeni ise; Gelişmiş ülkelerdeki girişimciler devleti yönetiyorken, Türkiye'deki girişimcilerin her türlü faaliyeti devletten bekliyor olmalarıdır. Bu çalışmada, bir girişimcilik alt türü olan iç girişimcilik incelenmiştir. İç girişimcilik, var olan işletmelerde yeni işletmelerin üremesi ve ana fikirlerinin değişmesi yolu ile işletmelerin dönüşümü olarak tanımlanabilmektedir. Bu çalışmada Karabük ilindeki Demir Çelik işletmelerinin çalışanlarının (mavi, beyaz ve mobil yaka) iç girişimcilik algılarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu sayede girişimcilerin desteklenmesi, girişimciliğin arttırılması, girişimcilerin yaşadıkları sorunlar, ihtiyaçları gibi konular hakkında bilgi sahibi olarak, şartların iyileştirilmesi bağlamında katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurs are people who establish their own businesses using their knowledge, skills, experience, and dreams. Entrepreneurs discover and implement on their own the most suitable methods to carry out their own businesses. However, it is challenging to find entrepreneurial people in Turkish conditions. This is because while western entrepreneurs manage states, Turkish entrepreneurs expect everything from the state. In this study, intrapreneurship, which is a sub-type of entrepreneurship, has been examined. Intrapreneurship is defined as the transformation of businesses by the method of creating new businesses from existing businesses and changing the main ideas. The study aims to interpret the intrapreneurship perceptions of the employees (blue, white, and mobile collar) of Iron and Steel businesses in Karabuk province. Thus, it is aimed to contribute to conditions improvement by having information about the issues such as supporting entrepreneurs, increasing entrepreneurship, the problems and needs of entrepreneurs. In this context, a questionnaire study was conducted. Within the scope of the research, the mean, standard deviation, and frequencies of the data obtained from the questionnaire forms were calculated.