Hastanelerin dijitalleşme sürecinde içsel pazarlama uygulamalarının sağlık çalışanları üzerindeki etkisine yönelik bir uygulama
An application regarding the effect of internal marketing practices on healthcare professionals in the digitalization process of hospitals
- Tez No: 678042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜNSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte değişen tüketici davranışlarında üssel bir şekilde büyüyen teknolojilerin (internete bağlı tüketici cihazları, kişisel veri analitiği) ve analitik gelişmelerin (yapay zekâ, sanal gerçeklik) etkili olduğu söylenebilir. Dünya genelinde gelişmekte olan ve Sağlık 4. 0 devrimiyle birlikte hız kazanan sağlıktaki dijital uygulamalar da bu değişimden önemli derecede etkilenmektedir. Sağlık 4. 0 süreçlerine sahip akıllı bir sağlık hizmeti sistemi özellikle otomasyon, makine öğrenimi ve yapay zekâ, doktorlar, hastalar, hastaneler, ilaç şirketleri, sigorta şirketleri ve sağlıkla bağlantılı tüm diğer alanları etkilemektedir. Dijital hastaneler günümüzde yaygınlaşan bilişim teknolojilerinin esas alındığı bir sağlık sistemidir. Sağlık hizmetlerinin sunumunda manüel olarak işleyen süreçlerin ortadan kaldırılarak işlemlerin otomasyon sistemleri ile yapılıp yönetildiği akıllı, kâğıt kullanılmayan, mobil sağlık uygulamalarıyla hastane içinden veya dışından karşılıklı veri alışverişi yapılabilen bir hastane olarak tanımlanabilir. Bu çalışmanın amacı iç müşteri olarak nitelendirebileceğimiz sağlık çalışanları ile derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak sağlıkta dijital teknolojiler ve dijital hastaneler hakkında görüşleri alınıp içsel pazarlama uygulamalarının dijitalleşme sürecinde sağlık çalışanlarını nasıl etkilediği, ne tür değişimler yarattığını ortaya koymak, uygulamadaki sorunlu alanlar keşfedilerek öneriler geliştirmektir. Araştırma kapsamında uzman sağlık yöneticilerine ve sağlık çalışanlarına yönelik iki ayrı görüşme formu hazırlanmıştır. Bu kapsamda hastanelerin dijitalleşme sürecinde aktif rol alan konu hakkında uzman 6 sağlık yöneticisi ve 19 sağlık çalışanı olmak üzere 25 katılımcı ile mülakatlar yapılarak konu hakkında görüşleri alınmıştır. Araştırma sonucunda içsel pazarlama uygulamalarının sağlık çalışanlarının sürece uyum sağlaması, iş tatmini, dijital teknolojileri benimsemesi, etkili iletişim kurulmasının sağlanması, hizmet kalitesinin artması yönünde olumlu etkiler yarattığı gözlemlenmiştir. Uygulamadaki sorunlu alanlar keşfedilerek Sağlık Grubu Staj Uygulaması önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It can be said that exponentially growing technologies (internet-connected consumer devices, personal data analytics) and analytical developments (artificial intelligence, virtual reality) have been effective in changing consumer behaviors with the increase in the use of social media in recent years. Digital applications in health, which are developing worldwide and accelerated with the Health 4. 0 revolution, are also significantly affected by this change. A smart healthcare system with Health 4. 0 processes particularly affects automation, machine learning and artificial intelligence, doctors, patients, hospitals, pharmaceutical companies, insurance companies and all other health-related areas. Digital hospitals are a health system based on science technologies that are widespread today. It can be defined as a smart, paperless hospital where manual processes are eliminated and operations are carried out and managed by automation systems in the provision of healthcare services, and where data can be exchanged with mobile health applications from inside or outside the hospital. The aim of this purpose is to learn about comprehensive approaches to health- related technologies, digital hospitals in health, how health will be in the digitalization processes of marketing applications, what kind of treatments you will target, and about digital hospitals in health with problematic treatments in practice. Two separete interview forms were prepared for the research specialist healthcare managers and healthcare professionals. In this context, interviews were conducted with 25 participants, 6 health managers and 19 health workers, who took an active role in the digitalization process of hospitals and their opinions on the subject were obtained. As a result of the research, it has been observed that internal marketing practices have positive effects on the adaptation of healthcare professionals to the process, job satisfaction, adaption of digital technologies, effective communication, and increase in service quality. Problem areas in the application were discovered and a Health Group Internship Application was suggested.