Yenidoğan dönemi pnömotorakslarının demografik, klinik özellikleri ve çocukluk çağında solunum fonksiyon testlerine etkisi
Demographic and clinical characteristics of newborn pneumothorax and its effect on respiratory function tests during childhood
  1. Tez No: 678049
  2. Yazar: SILA İSPİR KARALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Pnömotoraks, plevranın paryetal ve visseral yaprakları arasında hava bulunması nedeniyle akciğerin kollabe olduğu, acil müdahale gerektiren solunum sıkıntısı nedenlerinden biridir. Pnömotoraks görülme sıklığı yenidoğan bebeklerde nadir değildir ve ciddi mortalite ve morbidite nedenidir. Erken tanı ve tedavi mortalite ve morbidite açısından çok önemlidir. Çalışmamızın amacı pnömotoraks gelişen yenidoğanlarda epidemiyolojik özelliklerin, predispozan faktörlerin belirlenmesi, bu etkenlerin mortaliteye ve morbiditeye etkilerinin araştırılması ve bu hastalarda ileriki yaşlarda solunum fonksiyonlarının değerlendirilerek, akciğerlerde kalıcı solunum patolojisi oluşturup oluşturmadığını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Cerrahi Anabilim Dalı'nda, araştırmanın devamı için Alerji İmmünoloji Bilim Dalı'nın katkısı sağlanarak yürütüldü. Ocak 2005 – Aralık 2018 tarihleri arasında Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği'nde yatırılmış ve Çocuk Cerrahi Anabilim Dalı'na pnömotoraks tanısıyla konsülte edilmiş ve tüp torakostomi uygulanmış 229 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri incelenerek mortalite ve morbiditelerine etkili faktörler değerlendirildi. Ardından prospektif kesitsel olarak bir grup hastaya spirometre yapılarak solunum fonksiyonları değerlendirildi. Çıkan değerler kontrol grubundaki kişilerin spirometre değerleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubumuzun verileri sonucunda erkeklerde, term bebeklerde, sezaryen ile doğan bebeklerde pnömotoraks görülme oranı daha fazla olarak bulundu. Çoğu olguda pnömotoraks gelişimi tek taraflı olup, yerleşimi sağ taraftaydı. Mortalite oranı %31 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Pneumothorax is defined as the presence of air between the parietal and visceral leaves of the pleura, resulting in lung collapse. It is one of the causes of respiratory distress that requires urgent intervention. The incidence of pneumothorax is not uncommon in newborn babies and is a serious cause of mortality and morbidity. Early diagnosis and treatment is very important in terms of mortality and morbidity. The aim of our study is to determine the epidemiological features and predisposing factors in newborns with pneumothorax, to investigate the effects of these factors on mortality and morbidity and to reveal whether respiratory functions in these patients cause permanent respiratory pathology in the lungs in the evaluation of advanced ages. Materials and Methods: This study was conducted at Ankara Dr. Sami Ulus Maternity and Children's Health and Diseases Training and Research Hospital and for the continuation of the research by Pediatric Surgery and Allergy and Immunology departments. The files of 229 patients who were hospitalized in the Neonatal İntensive Care Clinic between January 2005 and December 2018, who were consulted with the diagnosis of pneumothorax and underwent tube thoracostomy, were retrospectively reviewed.The demographic characteristics of the patients were studied and mortality and morbidity were compared. Then, spirometry was performed on a group of patients prospectively and their respiratory functions were evaluated. The values obtained were compared with the spirometer values of the people in the control group. Findings: As a result of the data of our working group pneumothorax rates were higher in males, term infants and after cesarean delivery. Pneumothorax was unilateral and right-sided in most cases. Mortality rate was 31%.