Küfür konulu rivayetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of narrations on kufr
  1. Tez No: 678161
  2. Yazar: ÜSAME GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Küfür kavramının ele alındığı bu araştırmada Kütüb-i Tis'a başta olmak üzere temel hadis kaynaklarında yer alan küfür sözcüğünün kök ve türevleriyle ilgili rivayetlerin belirlenerek belli başlıklar altında değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu sırada şerh kitapları başta olmak üzere çeşitli kaynaklardan istifade edilmiş ve konuya açıklık getiren farklı bakış açılarına da değinilmiştir. Bu araştırma; Giriş, iki ana bölüm ve Sonuç başlıklarından oluşmaktadır. Birinci Bölümde öncelikle kavram çalışmalarının önemi üzerinde durulmuş; ardından ise“ke-fe-ra”kökünün etimolojik analizi yapılmış, küfür kavramının Kur'an'da yer aldığı ve dînî terminolojide kazandığı anlamlar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın İkinci Bölümünde, Kütüb-i Tis'a kaynakları öncelenerek“küfür”sözcüğü ve türevlerinin geçtiği merfû rivâyetler belirlenen başlıklar altında ele alınmıştır. Böylelikle ilgili kavramın hadis metinlerindeki anlam çerçevesi belirlenmeye çalışılmıştır. İlgili rivayetler başta şerh kitapları olmak üzere farklı kaynaklardan da istifade edilerek değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırma, elde edilen sonuçların, varılan kanaatlerin ve yapılan bazı önerilerin yer aldığı Sonuç başlığı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; It consists of Introduction, two main chapters and Conclusion. In the first chapter, the importance of concept studies was emphasized; Then, the etymological analysis of the root“ke-fe-ra”was made, and the meanings of the concept of“kufr”in the Qur'an and gained in religious terminology were emphasized. In the second part of the study, the sources of Kutub-i Tis are prioritized and the literal narrations in which the word“blasphemy”and its derivatives are mentioned are discussed under the determined headings. Thus, the meaning frame of the related concept in the hadith texts was tried to be determined. The related narrations were evaluated by making use of different sources, especially commentary books. The research has been completed with the title of Conclusion, which includes the results obtained, the opinions reached and some suggestions made.