Hadislerde küfür kavramı ve değerlendirilmesi
The concept of 'kufr' (Disbelief) in hadiths and its review
- Tez No: 943325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilerek genel bir çerçeve çizilmiş ve tez ile doğrudan veya dolaylı bir şekilde ilişkili olan kavramlara yer verilmiştir. Birinci bölümde; küfür lafzının geçtiği hadislerdeki, görüşlerin genelinin hakiki küfre delâlet ettiği belirtilen ameller incelenmiştir. Önemine binaen bu bölümde yer verilen hadisler, farklı mezheplere mensup şârihlerin kavillerinden hareketle değerlendirilmiştir. Ayrıca söz konusu hadislerdeki amellerle ilgili varsa icmâ oluşmuş görüşlere de yer verilerek kapsamlı bir analiz sunulmuştur. İkinci bölümde ise hadislerde küfür ifadesiyle anılan ancak aslî küfür olmayan konulara yer verilmiştir. Bu bölümdeki rivayetlerde zikredilen amellerin dinden çıkaran küfür olmadığı; hadis şerhleri, âyetler ve sair hadislerden yararlanılarak açıklığa kavuşturulmuştur. Aynı zamanda hadislerin sened ve metin analizleri yapılmış, tahrîci yapılan hadislerin isnad zinciri ve cerh edilmiş râvi bilgileri tablo halinde gösterilmiştir. Son olarak elde edilen verilere ve oluşan kanaate değinilen, araştırmanın genel bir değerlendirmesinin yapıldığı sonuç bölümü ile tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction, two main chapters, and a conclusion. The introduction outlines the aim and scope of the research, providing a general framework and presenting concepts directly or indirectly related to the thesis topic. The first chapter examines the deeds mentioned in hadiths that include the term“kufr”(disbelief), focusing on those generally interpreted as actual disbelief. The hadiths included in this section due to their importance are analyzed in light of the interpretations offered by scholars from various Islamic schools of thought. In addition, where applicable, the study incorporates views that have reached scholarly consensus (ijmāʿ) regarding the deeds described in these hadiths, thus offers a comprehensive analysis. The second chapter addresses issues described in the hadiths with the expression“kufr”, though they are not fundamentally interpreted as disbelief. The deeds mentioned in these reports are clarified using hadith commentaries, verses from the Qur'an, and other hadiths, as not constituting disbelief that excommunicates from Islam. This chapter also includes both chain of transmission (isnād) and content (matn) analyses of the relevant hadiths. Furthermore, tables are provided to present the isnād chains of the cited hadiths and information on narrators subject to jarḥ (criticism). Finally, the thesis concludes with a summary of findings and conclusions drawn from the research, along with recommendations intended to guide future studies.