Exact evaluation of the PO and EEC integrals in time domain using Radon transform interpretation
FO ve EKA integrallerinin Radon dönüşümü kullanılarak zaman uzayında hesaplanması
- Tez No: 678201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARDA ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, lineer ve ikinci dereceden üçgenler ile ayrıklaştırılmış mükemmel elektriksel iletken saçıcılar için fiziksel optik (FO) ve eşdeğer kenar akımları (EKA) (ışıma) integrallerinin zaman uzayında tam (exact) olarak hesaplanması ve lineer üçgenler kullanılarak modellenen empedans yüzeylerin zaman uzayında FO yaklaşımı ile analizi için yöntemler geliştirilmiştir. Işıma integrallerinin Radon dönüşümü olarak yorumlanmasıyla; lineer veya ikinci dereceden üçgen yüzeyi üzerinden olan FO integralinin, gelen alan yönü ve gözlem yönünün oluşturduğu düzlem ile saçıcıyı modelleyen üçgenin kesişimi sonucu oluşan eğri üzerinden bir integrale indirgenebileceği gösterilmiştir. Özel olarak, lineer üçgenler için kesişim düz bir çizgi olduğundan, indirgenen FO integralinin kapalı-form ifadesi belirlenmiştir. İkinci dereceden üçgenler için ise bu kesişim üçgenin alan koordinatlarında ikinci dereceden bir eğri oluşturur ve eğrinin türüne (elips, hiperbol vs.) uygun bir koordinat dönüşümü (örneğin elips için eliptik koordinatlar gibi) ve uygun dereceden Gauss-Legendre integrasyon kuralı kullanılarak FO integrali tam olarak hesaplanmıştır. Benzer olarak, kırınım katkılarının belirlenmesi amacıyla ikinci dereceden üçgenler ile modellenen saçıcıların kenarları üzerinden olan EKA integralinin, ikinci dereceden üçgenin kenarı ve düzlemin kesişim noktasında, kapalı-formda hesaplanabileceği gösterilmiştir. Ek olarak, düzlem ile saçıcı arasında hiç kesişim olmadığı ve saçıcının tamamının atlandığı özel durumda saçılan alanların FO yaklaşımı ile zaman uzayında belirlenmesi için bir formül önerilmiştir. Geliştirilen yöntemlerin ve ifadelerin doğruluğu ve geçerliliği nümerik örnekler aracılığıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, schemes for exact evaluation of the time domain physical optics (PO) and equivalent edge current (EEC) (radiation) integrals on linear and quadratic triangular patches and edges, respectively, are developed, and application of the developed schemes to the analysis of transient scattering from arbitrary perfect electrically conducting (PEC) and impedance surface scatterers is presented. The exact evaluation schemes are developed based on the Radon transform interpretation of the time domain radiation integrals. It is shown that the PO integral on a surface of a linear or quadratic triangular patch is reduced to a line integral on the intersection of the patch and the plane formed by the propagation direction of the incident plane wave and the observation direction. Specifically, for linear triangular patches the PO integral is evaluated in closed-form, and for quadratic triangles the PO integral is evaluated exactly by applying an appropriate coordinate transformation (e.g. elliptic coordinates if the intersecting curve is an ellipse in barcycentric coordinates of the triangle) and using suitable order Gauss-Legendre quadrature rule (GLQR). Similarly, the EEC integral on an edge of a quadratic triangular patch is evaluated in closed-form at the intersecting point of the edge and the formed plane. In addition, a formula for a special case that occurs if there is no intersection of the formed plane and all scatterer, called under-sampled reflection (USR) case, is suggested. The accuracy and validity of the developed schemes and expressions are demonstrated via numerical examples.