Uydu iletişiminde kullanılan parabolik yansıtıcı antenlerde performans artırılması
Increasing the performance of reflector antennas used in satellite communication
- Tez No: 114753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
UYDU İLETİŞİMİNDE KULLANİLAN PARABOLİK YANSITICI ANTENLERDE PERFORMANS ARITRILMASI (Doktora Tezi) Nursel AKÇAM GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÖZET Dönel simetrik çift yansıtıcın antenler, radar ve uydu haberleşme sistemlerinde geniş kullanım alanlarına sahiptirler. Bu antenler ana odak yansıtıcılardan daha fazla avantajlara sahiptirler. En önemli özelliği, odak uzunluğunun fiziksel olarak kısaldıkça elde edilen kazancın büyümesidir. İkinci bir yansıtıcının kullanılması alt yansıtıcı düzenlemesiyle daha uygun genlik ve faz kontrolü sağlamaktadır. İletim battı ve beslemeden dolayı yayılma kayıplarının azaltılabilmesi çok önemlidir. Bu tip antenlerin en büyük dezavantajı alt yansıtıcı ve onun destek kirişleri tarafından oluşturulan açıklık bloklamasıdır. Burada sunulan analiz metodu, (destek kirişlerinin katkılarımda içeren) EFIE üzerine oturtulmuştur. Elde edilen çözüm, dönel simetrik yansıtıcılar için sınırlandırılmıştır. Çalışmanın amaçlarını üç madde faalinde ortaya koymak mümkündür. İlk olarak küçük çift yansıtıcılı antenler için bloklama kayıpları ve dağılımı incelenmiştir. Bu antenler, buradaki uygulamalar için ana çanak çapı 20 dalgaboyundan küçük ve alt yansıtıcı çapı / ana yansıtıcı çapı «ram 0.1' den küçük olacak biçimde limitlendirilmiştir. ikincisi kirişli yansıtıcı antenlerin ışıma örüntülerînin tahminidir. Sunulan formülasyon bu tip antenlerden yayılan alanların birincil gerçek çözümünü içerir. Son olarak yaklaşık metotların analizinin değerlendirilmesidir. Doğru olarak tanımlanmış EFIE model göz önünde tutulmak koşuluyla, diğer tekniklerin tam doğruluğu değerlendirilir. Bu düşük frekanslarda PO (Physical Optics) ve GTD (Geometrical Theory of Diffraction) sonuçlarının incelenmesi ve değişik hibrid analiz metotları örneğin PO/MOM geçerli koşullar altında incelenmesini de içermektedir. Bilim Kodu : Anahtar Kelimeler : Yansıtıcı antenler, Kiriş bloklaması, Sayfa Adedi : 125 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. K. Cem NAKİBOĞLU
Özet (Çeviri)
INCREASING THE PERFORMANCE OF REFLECTOR ANTENNAS USED IN SATELLITE COMMUNICATION (Phd. Thesis) Nursel AKÇAM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT Rotationally symmetric dual reflector antennas have found widespread use in radar and satellite communications systems. These antennas have several advantages over prime focus reflectors. The most attractive feature is that higher gain can be achieved with a physically shorter focal length. The use of a secondary reflector allows more flexible amplitude and phase control via subreflector shaping. Since the focus is located closer to the main reflector main transmission line and scattering losses from the feed can be reduced significantly. The major disadvantage of these antennas is aperture blockage by the subreflector and its supporting structure. The method of analysis presented here is based on the EFHC (Electric Field Integral Equation), and therefore includes the contributions of the support structure. The solution obtained here is limited to rationally symmetric reflectors. The objectives of this work are three fold. First, investigation of the diffraction and blockage losses for small dual reflector antennas. These antennas are limited to applications where the main dish diameter is smaller than 20 wavelengths and the subreflector / main reflector diameter ratio is no more than 0.1. Second, radiation pattern prediction of reflector antennas with struts. The present formulation constitues the first exact solution for the radiation fields form these type of antennas. Finally evaluation of approximate methods of analysis. Since a correctly implemented EFIE model can be considered "exacf'the accurarcy of the other techniques can be evaluated. This includes examining PO (Physical Optics) and GTD (Geometrical Theory of Diffraction) results at low frequencies, and various hybrid analysis methods such as PO/MOM to establish their conditions of validity. Science Code : Key Words :Reflector antennas, Strut blockage, Page Number : 125 Adviser : Yrd. Doç. Dr. K. Cem NAKİBO?LU