Yerel halkın Suriyelilere yönelik tutumlarının sosyal uyumla ilişkilendirilmesi: Şanlıurfa örneği
A study on the relationship of local people's attitudes towards Syrians to social cohesion case of Şanlıurfa
- Tez No: 678213
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı Şanlıurfa il merkezinde yaşayan yerel halkın geçici koruma altındaki Suriyeli bireylere ilişkin görüş ve tutumlarının incelenmesidir. Ortaya çıkarılan tutumların öğrenilmesi; sorunları tespit edilerek, sosyal uyumla ilişkilendirilmesi, yeni bir arayış ile ürünlerini ortaya konması gerektiği anlaşılmaktadır. Suriyeli bireylerin yerel toplumla olan uyumu hedefleyen anlayış ve politikalar bütünü, sunulan hizmetlerin birlikteliği etkilemede ve olumsuz algıyı kırma açısından önemlidir. Aynı toplumda birlikte çalışan, yaşayan ve etkileşen gruplar arasında olumsuz tutum geliştiren bireylerin bu gruplar arasında çatışma kültürünü oluşturduğu görülmektedir. Bu bağlamda yerel halkın Suriyeli bireylere karşı tutumları ve bu tutumları etkileyen/etkileyebilecek değişkenlerin tespit edilmesi önemlidir. Araştırma örneklemini Şanlıurfa'da ikamet eden ve 18 yaş üstü araştırmaya katılmaya gönüllü kişiler oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan kişilerden veri elde edilmesi çerçevesinde nicel aşama kapsamında demografik bilgi formu ile Suriyelilere tutum ölçeği uygulanırken, nitel aşamada yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. Anket 798 kişi ile yapılmıştır. Bu çalışma kesitsel bir çalışmadır ve veriler tarama yöntemi ile değerlendirilmiştir. Nicel veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bu sonuç, yerel halkın geçici koruma altındaki Suriyelilere yönelik karşı olumsuz tutuma sahip olduklarını işaret etmektedir. Araştırma verilerinden elde edilen nicel bulgular sosyo demografik bilgiler ile anlamlı ilişki kurulmuştur. Nitel bulgulara ilişkin sonuçlar incelendiğinde, yerel halkın Suriyeli denince akıllarına gelen ilk üç kelime sınıflandırıldığında; (açlık, sefalet, işsizlik, savaş, çocuklar, ölüm, ayrımcılık, ahlaksızlık, hırsızlık, mağduriyet, dilencilik, çaresizlik, fakirlik, Esad rejimi) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views and attitudes of local people living in the city center of Şanlıurfa regarding Syrian individuals under temporary protection. Learning the attitudes revealed; It is understood that by determining the problems, in the context of social cohesion and social work, a new search should be made for its products. The understanding and policies that target Syrian individuals' harmony with the local community are important in terms of affecting the unity of the services provided and breaking the negative perception. It is seen that individuals who work together, live and interact in the same society and develop negative attitudes create a culture of conflict between these groups. In this context, it is important to identify the local people's attitudes towards Syrian individuals and the variables that may affect these attitudes. The research sample consists of individuals residing in Şanlıurfa and volunteering to participate in the study over the age of 18. Within the scope of obtaining data from the participants of the research, while the demographic information form and the attitude scale were applied to the Syrians within the scope of the quantitative phase, the semi-structured interview form was used in the qualitative phase. The survey was conducted with 798 people. This study is a cross-sectional study and the data were evaluated by scanning method. Quantitative data were analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 package program. This result obtained in the study indicates that the local people have a negative attitude towards Syrians under temporary protection. Quantitative findings obtained from the research data have been associated with socio-demographic information. When the results of the qualitative findings are examined, when the first three words that come to mind when the Syrian people are mentioned are classified; (hunger, misery, unemployment, war, children, death, discrimination, immorality, theft, victimization, begging, despair, poverty, Assad regime).